,

Polaków zapytano o koniec wojny w Ukrainie. Prawie połowa widzi tylko jeden sposób

30.01.2023 13:44

Prawie połowa Polaków jest zdania, że wojna w Ukrainie powinna zakończyć się dopiero wtedy, gdy nasi wschodni sąsiedzi pokonają Rosję - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Z kolei niemal jedna trzecia ankietowanych uważa, że konflikt powinien zakończyć się w toku negocjacji pokojowych.

Wojna w Ukrainie
fot. Armed Forces of Ukraine/Cover Images/East News

Wojna w Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Choć Władimir Putin był przekonany, że pokonanie Ukrainy zajmie mu zaledwie kilka dni, może tygodni, nasi wschodni sąsiedzi - z pomocą państw Zachodu - bohatersko bronią się przed rosyjskim okupantem już od 11 miesięcy.

Sondaż. Polaków zapytano o koniec wojny w Ukrainie

Jednym z krajów, który w największym stopniu pomaga Ukrainie i Ukraińcom - zarówno tym, który walczą na froncie, jak i uchodźcom, zmuszonym uciekać z ojczyzny - jest Polska. I właśnie o opinię polskich obywateli na temat wojny oraz tego, jak i kiedy powinna się zakończyć, zapytano w sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Największy odsetek, bo 44,6 proc. ankietowanych, uważa, że wojna powinna dobiec końca dopiero wtedy, gdy Ukraina pokona Rosję oraz odzyska wszystkie utracone po 2014 roku tereny - także Krym i Donbas.

26,5 proc. badanych jest zdania, że wojnę należy zakończyć jak najszybciej poprzez przeprowadzenie negocjacji pokojowych. Ich zdaniem ceną za to być może byłyby ustępstwa terytorialne ze strony Ukrainy, np. zgoda na ostateczne oddanie Rosji tych regionów, które zagarnęła między 2014 a 2022 rokiem.

17,8 proc. respondentów wskazało natomiast, że konflikt powinien zakończyć się "jak najszybciej przy obecnym stanie kontrolowanych przez obie strony terytoriów". 11,1 proc. uczestników badania wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska