Obserwuj w Google News

Polityczna scena po aferze "willa plus". Najnowszy sondaż partyjny

1 min. czytania
23.02.2023 15:12
Zareaguj Reakcja

Afera wokół "willa plus" i spór o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym nie zachwiały notowaniami PiS - wynika z najnowszego sondażu pracowni Kantar Public. Pięć punktów procentowych do partii rządzącej traci KO.

Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Wybory parlamentarne 2023, choć zaplanowane dopiero na jesień, już rozbudzają machiny kampanii w najważniejszych partiach. Wizyta w Polsce prezydenta USA Joe Bidena i rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę przykryły w ostatnich dniach spory krajowe. 

Nad politykami PiS nadal wisi afera "willa plus", czyli przyznania milionowych dotacji z resortu edukacji dla organizacji pozarządowych związanych z partią rządzącą. Zjednoczona Prawica czeka również na rozstrzygnięcie sprawy noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, którą prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. 

Redakcja poleca

Wybory 2023. Nowy sondaż poparcia dla partii

Opublikowany w czwartek sondaż pracowni Kantar Public pokazuje, że PiS może liczyć na 33 proc. poparcia. Pięć punktów procentowych do partii rządzącej traci KO. Na trzecim miejscu jest Lewica i Polska 2050 z 9-procentowym poparciem.

Powyżej progu wyborczego znalazła się jeszcze Konfederacja (5 proc.). Gdyby sondaż przełożył się na wyniki wyborów, poza Sejmem wylądowałby PSL oraz Kukiz'15 (po 2 proc.). Agrounia i Porozumienie otrzymały 0 proc. Bez zdania było 12 proc. badanych.

Z kolei projekcja serwisu Politico pokazuje, że PiS może liczyć na 37 proc. poparcia, KO 29 proc., Polska 2050 9 proc., Lewica i Konfederacja po 8 proc. i PSL-Koalicja Polska 6 proc.

RadioZET.pl