Obserwuj w Google News

Niezwykłe odkrycie po pożarach w Australii. Ma ponad 6600 lat [ZDJĘCIA]

1 min. czytania
22.01.2020 18:54
Zareaguj Reakcja

Po potężnych pożarach buszu w Australii odkryto obszerne kanały wodne zbudowane przez rdzennych Australijczyków tysiące lat temu. System był wykorzystywany przez lud Gunditjmara do łapania węgorzy.

Pożary w Australii
fot. SAEED KHAN/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

System składający się z kanałów jest według UNESCO jednym z najbardziej rozległych i najstarszych systemów akwakultury na świecie. Został zbudowany przez ludność Gunditjmara ponad 6600 lat temu - jest starszy niż piramidy w Egipcie. 

Chociaż system wodny był znany archeologom - został dodany do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu ubiegłego roku, pożary buszu w Australii odkryły jego kolejne elementy. System kanałów wodnych jest częścią Parku Narodowego Budj Bim.

Kiedy wróciliśmy na ten obszar, znaleźliśmy kanał ukryty w trawie i innej roślinności. Miał około 25 metrów długości, co było dość znacznym rozmiarem - Denis Rose, kierownik projektu Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation

Gunditjmara była jedną z kilku grup rdzennej ludności Australii. Jego populacja liczyła tysiące osób przed 1800 rokiem, ale znacznie zmalała po przybyciu Europejczyków. 

Martwe kangury i koale wzdłuż drogi do Batlow. Nagranie łamie serce Kangury i koale dostaną prezent od dzieci z Warszawy. Wykonały go samodzielnie

RadioZET.pl/CNN