Obserwuj w Google News

Biden o dostawach broni i III wojnie światowej. Padły uspokajające słowa

1 min. czytania
03.05.2022 23:47
Zareaguj Reakcja

Dostawy amerykańskiej broni ratują życie i pozwalają Ukraińcom bronić się, bez wciągania nas w III wojnę światową i wysyłania tam amerykańskich żołnierzy – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w fabryce koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin w Alabamie.

Joe Biden
fot. NICHOLAS KAMM/AFP/East News

Joe Biden odwiedził we wtorek pracowników fabryki Lockheed Martin w hrabstwie Pike, gdzie wytwarzane są pociski przeciwpancerne Javelin, z których 5,5 tys. trafiło na Ukrainę. – Sprawiacie, że Ukraińcy mogą się bronić, a my nie musieliśmy ryzykować wywołania III wojny światowej poprzez wysłanie amerykańskich żołnierzy do walki z rosyjskimi żołnierzami – stwierdził. – Szczerze mówiąc, w wielu przypadkach oni (Ukraińcy – red.) ośmieszają rosyjskie wojsko – dodał. 

Joe Biden: USA stanowią "arsenał dla demokracji"

Prezydent USA, wygłaszając przemówienie na tle przenośnych wyrzutni, zachwalał zalety broni i tego, jak dużą różnicę robią na polu bitwy. Cytował przy tym opinie żołnierzy walczących w Ukrainie, którzy stwierdzili, że bez amerykańskich pocisków trudno byłoby zatrzymać rosyjską ofensywę oraz wspominał historię o ukraińskich rodzicach, którzy nazwali swoje dziecko na cześć produkowanych w Alabamie rakiet.

Redakcja poleca

Biden stwierdził, że USA pełnią obecnie rolę podobną, jak podczas II wojny światowej, stanowiąc "arsenał dla demokracji". Dodał, że historia pokazuje, iż jeśli nie sprzeciwiać się dyktatorom, to ich apetyt tylko rośnie i ostatecznie koszt bezczynności jest znacznie większy. 

– Mogliśmy albo wspierać Ukraińców, by mogli bronić swojego kraju, albo stanąć z boku i przyglądać się, jak Rosja kontynuuje swoje okrucieństwa – powiedział prezydent USA.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP