Obserwuj w Google News

Eksplozja pod Kijowem. Zginął adiutant generała Załużnego

2 min. czytania
07.11.2023 06:45
Zareaguj Reakcja

Major Hennadij Czastiakow, adiutant głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego zginął w wyniku wybuchu granatu, który otrzymał w prezencie urodzinowym – potwierdził szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. "To był wypadek" – napisał minister na Telegramie.

Hennadij Czastiakow, Wałerij Załużny
fot. Efrem Lukatsky/Associated Press/East News

Do tragedii we wsi Czajki pod Kijowem doszło 6 listopada wieczorem. Major Hennadij Czastiakow pokazywał swemu 13-letniemu synowi granaty, które dostał w prezencie urodzinowym. Jeden z nich, przypadkowo odbezpieczony, eksplodował, zabijając wojskowego. Dziecko odniosło poważne obrażenia.

Wojna w Ukrainie. Prezent eksplodował, zginął adiutant gen. Załużnego

Minister Kłymenko poinformował, że zidentyfikowano już mężczyznę, który wręczył majorowi butelkę whisky i sześć granatów bojowych. Według ukraińskiego MSW był to "zestaw upominkowy", który wojskowemu podarował na urodziny jego kolega, pułkownik Timczenko.

Redakcja poleca

Śmierć "w tragicznych okolicznościach" swego adiutanta i "bliskiego przyjaciela" potwierdził Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny. "Czuję niewysłowiony ból. To ciężka strata dla Sił Zbrojnych Ukrainy i dla mnie osobiście. [...] Pozostawił żonę i czworo dzieci. Rodzinie składam najszczersze kondolencje" – napisał w mediach społecznościowych.

Podkreślił, że od początku zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę Czastiakow był dla niego "niezawodną podporą, w pełni poświęcał swoje życie Siłom Zbrojnym Ukrainy i walce z rosyjską agresją".

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap