Zamknij

Koniec z darmową stomatologią? Dentyści rezygnują z pracy na NFZ

08.02.2022 19:39

- Jeżeli w dalszym ciągu będą się utrzymywały takie stawki, jakie są obecnie, to siłą rzeczy – a już się to dzieje w mniejszych miejscowościach – dentyści zrezygnują z pracy. Już obecnie jest wiele miasteczek, gdzie np. na 10 gabinetów, które miały umowę z NFZ, został tylko jeden" – ostrzega lek. dent. Jacek Zabielski, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Koniec z darmową stomatologią? Dentyści rezygnują z pracy na NFZ
fot. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Inflacja w stomatologii osiągnęła poziom 30 proc. Dentyści się buntują, bo przy obecnych stawkach nie ma za co leczyć. Sytuacja w branży handlowej i przemysłowej wygląda podobnie. Ceny żywności rosną nawet o 20 procent w tydzień.

Odpowiedzią rządu na rosnącą drożyznę jest tarcza antyinflacyjna i obniżka VAT na część produktów. Jednak zmniejszenie stawki VAT na żywność z 5 procent na 9 procent nie przełożyło się na spadek cen w sklepach, te po prostu mniej wzrosły. Nie takiego rezultatu oczekiwał rząd. UOKiK w rozmowach z branżą handlową dawał znać, że możliwe jest nawet wprowadzenie cen urzędowych.

Inflacja zabija polską stomatologię. Niedługo nie będzie gdzie leczyć zębów

Podwyżki cen w stomatologii sprawiają, że w nisko budżetowanych zabiegach na NFZ, dentyści nie mają do pracy wystarczającej ilości sprzętu, ani preparatów. Urzędowa wycena świadczeń nie zmieniła się od kilkunastu lat, chociaż rynkowo wszystko podrożało. Jak urzędnicy wyceniają usługi stomatologów na NFZ? Usunięcie zęba jednokorzeniowego to 22,60 zł, usunięcie zęba dwukorzeniowego 33 zł, a za znieczulenie NFZ płaci 13 zł.

Zabieg chirurgiczny, który trwa czasami pół godziny i dłużej jest wyceniany łącznie na 30 zł – to są rzeczy niebywałe lek. dent. Jacek Zabielski, Przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej

Przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej lek. dent. Jacek Zabielski powiedział, że praca lekarzy dentystów w ramach NFZ jest niedoceniana od lat "i to niedoceniana w tej chwili w sposób drastyczny, dlatego że nakłady NFZ na udzielanie świadczeń dla społeczeństwa dla lekarzy dentystów są tak nikłe, że praktycznie pewne rzeczy są niewykonalne".

Zabielski wskazał, że inflacja w stomatologii sięga obecnie 30 proc. Zaznaczył, że zostały podniesione ceny materiałów dentystycznych i ceny podwykonawców, a stawki z Narodowego Funduszu Zdrowia stoją w miejscu.

- Trudno pogodzić się z tym, że od 13 lat nie ma podniesionej stawki na leczenie pacjenta w ramach NFZ. Dlatego też wielu pacjentów się zniechęca, są kolejki, jakość pewnych świadczonych usług i użycia materiałów siłą rzeczy jest mniejsza niż w gabinetach prywatnych, bo trudno, żeby kupić drogie materiały, które się kompletnie nie zwrócą – podkreśla Jacek Zabielski.

Stomatolodzy prowadzą rozmowy z NFZ na temat wyceny świadczeń, jednak nie kończą się konkretnym porozumieniem.

loader

RadioZET.pl/PAP/Anna Jowsa