Zamknij

Tarcza antyinflacyjna będzie działać dłużej. „Zapadła decyzja”

Katarzyna Witwicka
31.05.2022 15:49

- Zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych także po lipcu - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W związku z szalejącą inflacją mogą pojawić się w nich nowe elementy.

Tarcze antyinflacyjne wydłużone
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Inflacja bije kolejne rekordy. W maju rok do roku ceny wzrosły o 13,9 proc., a utrzymująca się drożyzna skłoniła rząd do przedłużenia działania tarcz antyinflacyjnych.

Tarcze antyinflacyjne wydłużone

Rzecznik rządu zapowiedział wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych. Jak argumentował, to reakcja nie tylko na postpandemiczną inflację, ale także na „putinflację” wywołaną przez wojnę w Ukrainie.

Przedstawiciel rządu zadeklarował, że wydłużenie czasu obowiązywania tarczy sprawi, że Polacy będą w mniejszym stopniu odczuwać skutki drożyny. Przypomnijmy, że mowa m.in. o obniżce podatku VAT i akcyzy na energię, a także obniżce VAT na żywność w niektórych kategoriach.

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

loader

RadioZET.pl/PAP