Obserwuj w Google News

Brakuje pieniędzy na trzynastki, więc rząd wykorzysta inny fundusz. Jest projekt

2 min. czytania
20.03.2023 13:48
Zareaguj Reakcja

5 mld zł. Tyle w bieżącym roku brakuje na wypłatę seniorom dodatkowych świadczeń. Rząd wykorzysta więc kasę z Funduszu Rezerwy Demograficznej – wynika z najnowszego projektu opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Brakuje kasy na trzynastki
fot. Marek BAZAK/East News

Trzynasta emerytura wymaga dodatkowych środków. „Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykorzystania w 2023 roku środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na nieoprocentowaną pożyczkę na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia” zakłada uzupełnienie tej dziury w Funduszu Solidarnościowym. Z tego właśnie „worka” wypłacane są trzynaste emerytury.

Brakuje pieniędzy na 13-stki. Rząd wykorzysta inny fundusz

Trzynasta emerytura finansowana jest z Funduszu Solidarnościowego oraz z budżetu państwa. Ustawodawca uzasadnił, że pożyczka jest niezbędna, by realizować „społecznie istotne działania”.

Redakcja poleca

Jak podkreślono w uzasadnieniu, ustawa o Funduszu Solidarnościowym umożliwia zaciągniecie nieoprocentowanej pożyczki na wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów oraz kosztów obsługi wypłaty tego świadczenia.

5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej powędruje zatem do Funduszu Solidarnościowego. Pieniądze mają być przekazane lada moment, bo już 24 marca. Według proponowanej regulacji spłata pożyczki nastąpi na rachunek Funduszu Rezerwy Demograficznej z terminem spłaty rozpoczynającym się od 2028 r. do 2037 r., w 10 równych rocznych ratach.

 

Jak wcześniej wyjaśniał cytowany przez PAP premier Mateusz Morawiecki, nie można tego traktować jako zwyczajnej pożyczki. - To jest tak jakby ktoś sobie pożyczał z jednej kieszeni do drugiej kieszeni. Jest jeden sektor finansów publicznych. I oczywiście są pieniądze na wypłatę trzynastej emerytury w ramach sektora finansów publicznych. Wszystko jest zabezpieczone i nie ma tutaj żadnego problemu - zapewnił szef rządu.

Tegoroczna wypłata trzynastek ruszy w kwietniu. Seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie w kwocie minimalnej emerytury, czyli 1588,44 zł brutto.

RadioZET.pl/PAP