Obserwuj w Google News

Likwidacja podatku dla wybranych. „To jedna z pierwszych naszych decyzji”

2 min. czytania
25.10.2023 09:01
Zareaguj Reakcja

Czy Koalicja Obywatelska obniży podatki? – Mamy w planie jedną z największych obniżek podatków – zadeklarował w audycji „Gość Radia ZET” wiceszef Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Likwidacja podatku dla wybranych. „To jedna z pierwszych naszych decyzji”
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Podatki mogą być niższe lub nawet zerowe za sprawą podwyżki kwoty wolnej od podatku. Taka deklaracja znalazła się w spisie „100 obietnic” Koalicji Obywatelskiej. Kiedy pensje Polaków otrzymywane „na rękę” mogłyby wzrosnąć?

Nowa kwota wolna od podatku. Zmiany już w 2024 roku?

„Czy w ciągu  najbliższego roku obniżycie podatki?” – takie pytanie usłyszał w programie „Gość Radia ZET” przedstawiciel PO Borys Budka. Polityk wyjaśnił, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku będzie de facto obniżką PIT, a w niektórych przypadkach nawet likwidacją tego podatku.

Redakcja poleca

- Nie będzie żadnych podwyżek podatków. Będzie wyższa kwota wolna od podatku. To nasze zobowiązanie i to jedna z największych obniżek podatków. To ukłon w stronę wszystkich osób, które ciężko pracują. Decyzja będzie podjęta na jednym z pierwszych posiedzeń – mówił Budka.

Oglądaj

Przypomnijmy, że Koalicja Obywatelska zaproponowała podniesienie kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł, do 60 tys. zł. Jak czytamy w programie, „osoby zarabiające do 6000 zł brutto (także na działalności gospodarczej) i pobierające emeryturę do 5000 zł brutto nie będą płaciły podatku dochodowego”.

Redakcja poleca

Skąd wziąć na to pieniądze, skoro  plan finansów publicznych na 2024 rok zakłada deficyt rzędu 164 mld zł? - Musi nam wystarczyć na to pieniędzy. Będziemy konstruować budżet tak, by spełnić nasze obietnice. Ludzie ciężko pracujący muszą czuć, że praca się opłaca. Kwota wolna od podatku jest dla emeryta, nauczyciela, pracownika prywatnej firmy, zleceniobiorcy i przedsiębiorcy. To jedna z pierwszych decyzji, jakie będziemy chcieli podjąć. Kwestia kwoty wolnej od podatku to priorytet – zapewnił Borys Budka.

Nie przegap