,

Mirosław Suchoń z PL2050: Tusk atakuje opozycję. Chce zepchnąć inne partie pod próg

23.03.2023 07:55

- Od dłuższego czasu pan przewodniczący nie szczędzi nam uprzejmości. Kiedyś Donald Tusk atakował PiS, teraz atakuje opozycję. To nie jest najlepszy scenariusz na wygranie wyborów – mówi w Radiu ZET poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.

Mirosław Suchoń
fot. Radio ZET

Tak Gość Radia ZET komentuje słowa szefa PO, który uważa, że ci, którzy nie zgodzą się na jedną listę – dostaną baty. – Jestem przygotowany. Mam sprawne plecy – odpowiada polityk. Suchoń przyznaje, że jest zaskoczony postawą Tuska.

Chodzi mu prawdopodobnie o to, żeby partie mniejsze zrzucić pod próg wyborczy i doprowadzić do tego, by siadły do stołu – uważa gość Bogdana Rymanowskiego. Jego zdaniem, „trudno mówić o tym, że komuś zależy na zwycięstwie z PiS, jeśli straszy opozycją”. - Jeśli opozycja straszy opozycją to nie ma szans, by ta opozycja była postrzegana jako opozycja poważna, która jest poważnym kandydatem do rozmowy o przyszłości państwa – uważa poseł Polski 2050. Zdaniem Mirosława Suchonia, to nie jest dobry sposób na współpracę w opozycji.

Podkreśla, że oczywiście lider PO ma prawo mówić to, co mówi, ale dodaje: - Nie musi uderzać w opozycję.

Suchoń: Zaprosimy liderów do podpisania porozumienia programowego, że po wyborach żadna partia nie ukradnie Polakom środków z OFE

- Apelujemy, by opozycja zawarła ze sobą pakt o nieagresji, byśmy rozmawiali pozytywnie, a nie straszyli sobą. Opozycja, która sobą straszy – nie wygra wyborów – podkreśla Gość Radia ZET. Suchoń zapowiada również: - W najbliższym czasie zaprosimy wszystkich liderów partii opozycyjnych do podpisania porozumienia programowego, że po wyborach żadna z partii nie ukradnie Polakom środków z OFE. Zaznacza, że dotyczy to „bardzo dużej grupy i warto, byśmy o tym programie rozmawiali”. Szpila wbita w Donalda Tuska? - Żadna szpila. Polacy powinni mieć pewność, co politycy, którzy chcą wygrać wybory zrobią po wyborach – komentuje Mirosław Suchoń. Zdaniem polityka, opozycja powinna ustalić zasady współpracy. - Jeśli opozycja chce wygrać, to drogą jest zaprzestanie między sobą sporu – apeluje w Radiu ZET.

Tusk kradnie pomysły Polski 2050? – Na jednym ze spotkań zaproponował rozwiązanie, że zasiłek chorobowy będzie płacić ZUS od pierwszego dnia, ale eksperci wytknęli, że to pomysł Szymona Hołowni, który promuje go od kampanii prezydenckiej – mówi Gość Radia ZET.

„Hołownia, Kosiniak, ale też Trzaskowski mogliby poprowadzić polską opozycję do zwycięstwa”

Mirosław Suchoń uważa również, że w polityce powinny dokonać się pewne zmiany. – Donald Tusk ma doświadczenie w polityce, spędził już 30 lat w polityce, natomiast Polacy oczekują pewnej zmiany pokoleniowej. Powinna odbyć się w sposób płynny – przyszłość i doświadczenie – ocenia poseł z partii Szymona Hołowni. Jego zdaniem „politycy, którzy mają plany na to, jak zmieniać Polskę dla swoich dzieci, wnuków – Hołownia, Kosiniak, ale też Trzaskowski mogliby poprowadzić polską opozycję do zwycięstwa”.

- Kiedy słyszę posłów opozycji, to bardzo kibicują jednej liście, bo to scenariusz na porażkę opozycji. PiS-owi zależy na tym, żeby była jedna lista – uważa Suchoń. Pytany o sondaż opublikowany przez „Gazetę Wyborcza”, dotyczący jednej listy, polityk odpowiada, że właśnie wtedy „wylała się fala agresji”. - Z przykrością czytałem wszystkie komentarze, połajanki, które przychodziły do nas ze strony zwolenników jednej listy – przyznaje Mirosław Suchoń z Polski 2050. Jego zdaniem po stronie opozycji nigdy takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Poseł dodaje, że „nie uda się w Polsce zagonić wszystkich obywateli do jednej worka”.

Krótka piłka: Opozycja może przegrać przez strategię nienawiści

- Przez Donalda Tuska opozycja może przegrać wybory? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Przez strategię nienawiści na opozycji – tak, opozycja może przegrać – ocenia Mirosław Suchoń.

- Lista z PO to koniec Polski 2050? – pyta prowadzący.

- Nie – uważa poseł.

- Rafał lepszy, niż Donald? – pyta gospodarz programu.

- Pomidor – komentuje Gość Radia ZET.

- Hołownia mądrzejszy, niż Kosiniak? – pyta dziennikarz.

- Bardzo zgodnie współpracujący liderzy. Nie da się opowiadać tak czy nie, ale moje serce jest bliżej Szymona Hołowni – mówi polityk.

- Podniesiemy ludziom emerytury? – pyta Rymanowski.

- Tak – zapowiada Suchoń.

Mirosław Suchoń z Polski 2050: Współpraca Hołowni, Kosiniaka i Trzaskowskiego byłaby dla Polski bardziej perspektywiczna

- Zmiana pokoleniowa jest w Polsce potrzebna. Z tego tytułu myślę, że współpraca pomiędzy Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Rafałem Trzaskowskim byłaby dla Polski bardziej perspektywiczna, niż inne scenariusze – ocenia Mirosław Suchoń, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Zdaniem posła Polski 2050, „przy stole zdecydowanie łatwiej rozmawia się z politykami tego samego pokolenia”. - To realna ocena tego, jaki scenariusz dla Polski, dla przyszłości byłby najlepszy – uważa gość Bogdana Rymanowskiego.

„Polska 2050 chce, żeby w końcu politycy zaczęli robić w ten sposób, by ludzie zaczęli się bogacić”

Zdaniem Mirosława Suchonia, w Sejmie jest „nadreprezentacja tych, którzy od 20 lat podejmują decyzje”. - Mieli szansę zmieniać nasze państwo na wszelkie sposoby. Dziś politycy starych partii kłócą się o to, za czyich rządów żyło się gorzej – komentuje Gość Radia ZET. Zapowiada także, że „Polska 2050 chce, żeby w końcu politycy zaczęli robić w ten sposób, by ludzie zaczęli się bogacić”. - Jeśli dziś nie będziemy podejmować działań, które patrzą w przyszłość, to kolejne pokolenia nie będą miały szansy życia w dobrym państwie – uważa poseł.

Suchoń dodaje również, że „w interesie największych partii jest to, żeby te najmniejsze nie były jakoś szczególnie reprezentowane”. - I do tego ma doprowadzić jedna lista – mówi polityk opozycji. Jego zdaniem „ludzie oczekują, żeby mieć wybór, a nie zagonienia do jednej, wspólnej zagrody”.

- A ile zarabia wasz lider, Szymon Hołownia? – pyta Bogdan Rymanowski.

- To trzeba pytać Szymona Hołowni. Z pewnością nie jest zatrudniony w partii politycznej – odpowiada Mirosław Suchoń.

- No, właśnie „Fakt” ujawnia, że dostaje 9,5 tys. na rękę – komentuje prowadzący.

- To wynagrodzenie fundacyjne, z innej działalności związanej z zarządzaniem mechanizmem – mówi polityk. - Wszystkie środki pochodzą z darowizn ludzi. Nasza praca jest doceniana przez obywateli, wykonują przelewy i dzięki temu możemy finansować swoją działalność – dodaje.

Pytany o to, czy zazdrości Donaldowi Tuskowi emerytury, Mirosław Suchoń odpowiada: - Zazdroszczę, ja bardzo się cieszę, że ludzie mogą otrzymywać dobrą emeryturę. - Życzyłbym sobie, żeby wszyscy emeryci w Polsce otrzymywali wysoką emeryturę, bo to będzie oznaczało, że wykonaliśmy zadanie jako politycy tak, jak powinniśmy – dodaje.

Polityk Polski 2050 zapowiada, że „przed Wielkanocą Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawią wspólną deklarację”. - Nie wiem, czy to będzie podpisywana umowa polityczna, ale dojdzie do ogłoszenia kolejnego etapu współpracy – mówi Mirosław Suchoń.

Dopytywany o prawo aborcyjne w Polsce, poseł zapowiada: - W pierwszych 100 dni rządów doprowadzimy, że prawo będzie sprzed wyroku trybunału Przyłębskiej. - Najpierw doprowadzimy do przepisów, które były wcześniej, potem będziemy rozpisywać referendum – dodaje Suchoń.

Mieszkanie prawem czy towarem?

- Mieszkanie jest towarem, natomiast każdy powinien mieć też możliwość i prawo do dachu nad głową – komentuje polityk Polski 2050.

Suchoń ocenia, że Platformie jest dziś bliżej do Lewicy, niż Polsce 2050 do PSL. - Jeśli my potrafiliśmy wyjść ze swojego kręgu zaufania i siąść do rozmów z PSL (…), tym bardziej PO z Lewicą powinni rozmawiać o tym porozumieniu – uważa Gość Radia ZET.

- Apeluję do wszystkich polityków opozycji, by mniej mówili o sobie, a więcej o tym, co chcą zrobić dla Polski. Można to porównać do trąb jerychońskich – mury Jerycha runęły nie dlatego, że ci, którzy dęli w trąby przeszkadzali sobie, tylko dlatego, że wszyscy dęli w jednym celu. I te mury runą – mówi Mirosław Suchoń.

RadioZET/MA

Logo radiozet Dzieje się