Obserwuj w Google News

Muzyczne Google Doodle. Google uczciło 334 rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha

Aleksandra Grzegrzółka
2 min. czytania
22.03.2019 13:42
Zareaguj Reakcja

Z okazji wczorajszej (21.03.2019) 334 rocznicy urodzin słynnego kompozytora, Jana Sebastiana Bacha, który urodził się 21 marca 1685 roku, Google przygotowało coś naprawdę wyjątkowego. Zasilane sztuczną inteligencją Google Doodle pozwala komponować własne, proste utwory! Aby było to możliwe, wykorzystano proces tzw. maszynowego uczenia się - AI przedstawiono w tym celu 306 utworów muzyka. Zabawa jest nadal dostępna!

Muzyczne Google Doodle. Google uczciło 334 rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha
fot. Google

334 rocznica urodzin Jana Sebastiana Bacha

Jan Sebastian Bach, jeden z najsłynniejszych kompozytorów muzyki klasycznej w historii urodził się 21 marca 1685 roku. Z okazji 334 rocznicy jego urodzin Google uraczyło użytkowników interaktywnym Google Doodle, które nie tylko przypomina najważniejsze fakty o muzyku, ale i pozwoli skomponować własne proste utwory. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która korzystając z procesu tzw. maszynowego uczenia się była w stanie po przeanalizowaniu 306 utworów słynnego kompozytora utworzyć jednolity system harmonizowania melodii, jaką wybiorą użytkownicy. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:

Google Doodle uczy kompozycji utworów

Kompozytor specjalizował się w tzw. muzyce polifonicznej, w której podstawowym utworem jest fuga. W tym rodzaju utworów występuje tzw. polifoniczność, czyli wielogłosowość, polegająca na prowadzeniu w utworze dwóch lub więcej samodzielnych i równorzędnych melodii. Janowi Sebastianowi Bachowi zawdzięczamy również odkrycie tzw. "muzycznej wstęgi Mobiusa", czyli formy w muzyce o tych samych właściwościach co jednostronna wstęga. Znany z matematyki szczególny rodzaj powierzchni wielu kojarzy się ze znakiem nieskończoności, który wcale jednak nie od niej się wywodzi. W jaki sposób Bach wykorzystał w muzyce matematyczną definicję? Jednym z kanonów skomponowanych przez Bacha jest tzw. kanon-rak, odpowiadający formą wierszowi-rakowi, czyli takiemu, którego dalszy ciąg poznajemy, czytając go ponownie wspak. Na czym polega to w praktyce? To możecie usłyszeć w utworze poniżej.

Choć na tak skomplikowane zabawy Google Doodle poświęcone kompozytorowi może wam nie pozwolić i tak warto sprawdzić swoich sił przy pomocy sztucznej inteligencji. Nam bardzo się spodobało!

 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

RadioZET.pl/źrodło:Onet.pl;Gazeta.pl;Matematyka.wroc.pl/AG