Obserwuj w Google News

Wybuch wulkanu Askja możliwy w każdej chwili. Europie grozi katastrofa

1 min. czytania
13.11.2019 15:47
Zareaguj Reakcja

Sejsmolodzy odnotowali w ostatnim tygodniu ponad 700 trzęsień ziemi na Islandii. Istnieją poważne obawy, że silne wstrząsy związane są ze zbliżającą się erupcją wulkanu Askja. Jego aktywność jest stale monitorowana. Erupcja stanowiłaby ogromne zagrożenie dla niemal całej Europy.

Askja
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jeden z wulkanów na Islandii wykazuje od kilku dni bardzo dużą aktywność. Sejsmolodzy odnotowali od 6 listopada ponad 700 wstrząsów, z których najsilniejszy miał siłę 3,4 stopnia w skali Richtera.

Wybuch wulkanu na wyspie. Sieć obiegły wstrząsające filmy i zdjęcia

Wstrząsy z 11 i 12 listopada miały epicentrum w okolicach wulkanu Askja, we wschodniej części Islandii. Jego aktywność jest stale monitorowana, ale sejsmolodzy są niemal pewni, że trzęsienia ziemi są zapowiedzią zbliżającej się erupcji.

severe-weather.eu
fot. severe-weather.eu

Wybuch wulkanu Askja stanowi ogromne zagrożenie dla kontynentu europejskiego. Ma to związek z popiołem i dymem, który zwykle przemieszcza się właśnie na południe. Według ekspertów ewentualna erupcja Askji przysłoniłaby większą część Europy.

severe-weather.eu
fot. severe-weather.eu

W 2010 roku aż 95 tysięcy lotów zostało odwołanych w związku z erupcją wulkanu Eyjafjallajokull. Wszystko za sprawą pyłu i dymu, który przysłonił europejskie niebo.

Spektakularna erupcja Etny. Wyrzuty sięgały kilkuset metrów [WIDEO]

Najgroźniejsza erupcja Askji miała miejsce w 1875 roku. Tragiczną konsekwencją rozprzestrzeniającej się wówczas chmury dymu i popiołu było skażenie gleby i śmierć zwierząt gospodarskich. Mnóstwo osób było zmuszonych do emigracji.

RadioZET.pl/ Severe-Weather.eu/ VolcanoDiscovery.com