Obserwuj w Google News

Księżyc zmieni się na naszych oczach. Już dziś czeka nas częściowe zaćmienie

2 min. czytania
28.10.2023 14:34
Zareaguj Reakcja

Zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć w Polsce już w nocy z soboty na niedzielę (28/29 października). Będzie to tzw. częściowe zaćmienie. Zakryte będzie jednak tylko około jednej ósmej księżycowej tarczy. O której godzinie i gdzie najlepiej oglądać zaćmienie Księżyca?

częściowe zaćmienie Księżyca
fot. Tomasz Kawka /East News

Zaćmienie Księżyca, a dokładnie częściowe zaćmienie, będziemy mogli podziwiać już z 28 na 29 października. - Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem - mówi "Nauce w Polsce" astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu. Niedawno - 14 października - w Amerykach można było obserwować obrączkowe zaćmienie Słońca. Teraz miłośnicy astronomii czekają na zaćmienie Księżyca.

Zaćmienie Księżyca. Kiedy, o której i gdzie oglądać częściowe zaćmienie?

- To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca - Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę - opisuje Rafalski.

Redakcja poleca

Będzie to zaćmienie częściowe, ale widoczne z Polski. Początek zjawiska nastąpi o godz. 20.02 w formie zaćmienia półcieniowego, a o godz. 21.35 tarcza Księżyca zacznie wchodzić w cień Ziemi. Faza maksymalna nastąpi o godz. 22.15. Widowisko zakończy się około 22:52.

- Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby "wygryziona", choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy - opisuje astronom.

Warto zwrócić uwagę na kształt ziemskiego cienia, który zakryje Księżyc. - Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą - zauważył Rafalski.

Ewelina Krajczyńska-Wujec (naukawpolsce.pl)

Nie przegap