Obserwuj w Google News

Burzliwa kosmiczna pogoda wpływa na decyzje zwierząt? "Często miały kłopoty"

2 min. czytania
13.10.2023 14:52
Zareaguj Reakcja

Wybuchy na Słońcu zaburzają magnetosferę Ziemi, a to przeszkadza migrującym nocą ptakom w znajdowaniu drogi. To wynik obserwacji milionów zaobrączkowanych ptaków.

burze na Słońcu
fot. MIGUEL CLARO /Science Photo Library /East News

Ptaki i inne zwierzęta - jak wiadomo już od długiego czasu - w czasie nawigacji polegają w dużej mierze na ziemskim polu magnetycznym. I choć oddziaływanie Słońca może silnie zaburzać magnetosferę Ziemi, a także zakłócać pracę satelitów i innych urządzeń - niewiele wiadomo, jak wpływa ono na zachowanie zwierząt.

Naukowcy z University of Michigan przeprowadzili szeroko zakrojone badanie, aby sprawdzić, jak na nocne ptasie podróże wpływają zaburzenia pola magnetycznego Ziemi. Przeanalizowali w tym celu dane z naziemnych stacji radarowych, działających na Wielkich Równinach USA, będących głównym szlakiem migracji ptaków.

Redakcja poleca

Burzliwa kosmiczna pogoda utrudnia loty ptakom

Radary wskazywały na migracje grup liczących od setek do tysięcy ptaków – w dużej mierze wróblowych, takich jak choćby drozdy, a także siewkowych czy blaszkodziobych (jak np. kaczki, łabędzie czy gęsi). Dane z radarów naukowcy odnieśli do informacji z globalnej sieci naziemnych detektorów pola magnetycznego.

Okazało się, że w czasie burzliwej pogody kosmicznej (silnej aktywności Słońca) ptaki podróżowały o 9-17 proc. mniej, a te, które się na to decydowały, miały często kłopoty w znajdowaniu drogi, szczególnie jesienią, przy dużej ilości chmur.

- Nasze wyniki pokazują, jak bardzo decyzje zwierząt zależą od warunków środowiskowych – między innymi tych, których ludzie nie dostrzegają, np. zaburzeń pola geomagnetycznego. Zmiany w zachowaniu mają skutki w ruchach całych populacji – mówi Eric Gulson-Castillo, główny autor badania.

Jak kosmiczna pogoda wpływa na migracje zwierząt?

- Dane wyraźnie wskazują, że intensywność migracji spada przy silnych zaburzeniach geomagnetycznych – podkreśla jeden z autorów projektu, prof. Ben Winger. - Dostarczają one ekologicznego kontekstu dla dekad badań nad mechanizmami magnetopercepcji zwierząt, przez pokazanie szerokiego wpływu kosmicznej pogody na dynamikę migracji.

Analiza pokazała też, że w czasie geomagnetycznych zakłóceń ptaki częściej pozwalały się znosić wiatrom. W czasie zakłóceń magnetycznych i przy zachmurzonym niebie, intensywność tzw. lotu wysiłkowego (pod wiatr) spadała o 25 proc. Wskazuje to na kłopoty z nawigacją spowodowane zaburzeniami pola magnetycznego i brakiem dostępu do wizualnych wskazówek na niebie.

- Nasze wyniki sugerują, że w czasie silnych zakłóceń geomagnetycznych migruje mniej ptaków, a ptaki w trakcie migracji mogą napotykać trudności w nawigacji, zwłaszcza, jesienią, w pochmurnych warunkach - mówi Gulson-Castillo, który przeprowadził badanie jako część swojej rozprawy doktorskiej. - W rezultacie ptaki mogą wkładać mniejszy wysiłek w aktywną nawigację podczas lotu i w konsekwencji lecieć bardziej zgodnie z kierunkiem wiatru.

Marek Matacz (PAP)

Nie przegap