Wał w Izbiskach przerwany. Woda zalewa okoliczne tereny

22.05.2019 16:19
Wał w Izbiskach przerwany. Woda zalewa okoliczne tereny
fot. Pixabay

Alarm powodziowy na południu Polski. Napór wody w środę przerwał wał na stawie w Izbiskach koło Mielca (Podkarpackie). Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Kilkanaście gospodarstw zostało zalanych - podaje Onet. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Woda wyrwała dziurę w wale, która w tej chwili spływa na okoliczne pola uprawne. Rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja w rozmowie z Onetem powiedział, że podtopionych zostało kilkanaście gospodarstw. 

Alarm powodziowy. Wał w Izbiskach przerwany

Na miejsce zdarzenia skierowano 20 zastępów strażaków PSP - około 100 osób. -Będzie również zadysponowany śmigłowiec Straży Granicznej, który będzie układał w wyrwie grobli ładunki uszczelniające – poinformował rzecznik.

Jak podaje Polski Serwis Pożarniczy - Remiza.pl, zagrożonych podtopieniami jest nawet 2 tysiące osób.

Na Podkarpaciu w środę alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w gminach Czarna i Żyraków w pow. dębickim; gminie Kolbuszowa w pow. kolbuszowskim oraz gminie Wadowice Górne w pow. mieleckim.

Z kolei pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy powiatu jasielskiego; gmin Radomyśl Wielki, Mielec, Przecław i Czermin w pow. mieleckim; gmin Jodłowa i Brzostek w pow. dębickim oraz gmin Ropczyce i Iwierzyce w pow. ropczycko-sędziszowskim.

Zobacz także

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało we wtorek alert dla osób przebywających w woj. małopolskim, podkarpackim i południowych powiatach woj. śląskiego. Na tych obszarach mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Możliwe są też lokalne podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

mid-19522230
fot. Kolbuszowa, Lokalne podtopienia, PAP

RadioZET.pl/PAP/Onet/Remiza.pl