Zamknij

Burze w całej Polsce. RCB wysyła SMS-owe alerty w trzech województwach

16.07.2021 14:45
Burze nad Polską 16 lipca
fot. LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

RCB ostrzega przed burzami, ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem w woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Mieszkańcy tych regionów otrzymali SMS-y z ostrzeżeniami (Alert RCB). Z kolei IMGW ostrzega przed burzami w całej Polsce.

Alert RCB dla mieszkańców trzech województw wydano w piątek po południu. W SMS-ie poinformowano, że 16 lipca w dzień i w nocy z 16 na 17 lipca w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim spodziewane są burze, ulewne deszcze, grad i silny wiatr. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) radzi, aby w czasie burz znaleźć bezpieczne schronienie, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr oraz możliwe są przerwy w dostawie prądu.

Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) poinformował na Twitterze, że z powodu ostatnich burz prądu pozbawionych jest 56 545 odbiorców (woj. mazowieckie – 22 307, łódzkie – 21 236, świętokrzyskie – 1 994, kujawsko- pomorskie – 5 180, podlaskie – 2 884 i śląskie – 2 029). Uszkodzonych zostało 389 budynków i ewakuowanych zostało 11 obozów harcerskich.

Burze nad Polską 16 lipca. Ostrzeżenia IMGW

Z kolei Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ( IMGW) wydał ostrzeżenia dla praktycznie całego obszaru kraju (z wyjątkiem powiatów w woj. zachodniopomorskim). Alert przed burzami z gradem I stopnia obowiązuje na terenie wszystkich województw. 

Ostrzeżenie II stopnia wprowadzono na obszarze południowych powiatów woj. pomorskiego, północnych powiatów woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, i południowych powiatów woj. małopolskiego. W tych miejscach wiatr może w porywach osiągnąć prędkość 90-115 km na godzinę, a suma opadów podczas gwałtownych burz może osiągnąć do 60 mm na metr sześcienny.

Dodatkowo IMGW ostrzega przed gradem w południowych powiatach woj. zachodniopomorskiego i woj. warmińsko-mazurskich (bez wschodnich powiatów). Ostrzeżenia II stopnia przed upałem wprowadzono w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim. 

RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP