Zamknij

"Czeka nas tropikalna noc". Upał nie odpuszcza, padł już dobowy rekord

19.06.2021 18:25
Pogoda na noc
fot. ventusky.com

Pogoda. Noc z soboty na niedzielę będzie tropikalna, w wielu regionach kraju temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. To warunki, w których organizm słabiej się regeneruje – powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW. Gorąco ma być jeszcze przez kilka dni. Tymczasem w Świnoujściu termometry wskazały najwyższą temperaturę w tym roku - 34,5 st. C.

Pogoda na noc zapowiada się upalnie. Grzegorz Walijewski z IMGW przekazał, że w sobotnie popołudnie temperatury powyżej 30 stopni utrzymywać się będą zarówno na wybrzeżu – do 33 stopni, w centrum – do 33 stopni, w województwach lubuskim i zachodniopomorskim – do 35 stopni.  Na Podkarpaciu i na Helu będzie około 27 stopni.

IMGW podało, że w sobotę padł tegoroczny rekord jeśli chodzi o najwyższą temperaturę. W Świnoujściu było aż 34,5 st. C.

Pogoda. Upały w Polsce. "Czeka nas tropikalna noc"

"Po południu w zachodniej części kraju będzie więcej chmur, jest szansa na burze, ale prawdopodobieństwo ich wystąpienia to ok. 60 procent. Opady deszczu w tych rejonach nie powinny przekroczyć 15 litrów na metr kwadratowy. Deszcz może wystąpić na Podkarpaciu i w południowej części Lubelszczyzny. W tych rejonach będzie również wietrznie, do 65 km na godzinę" – powiedział Walijewski. 

Noc z soboty na niedzielę Walijewski określił mianem "tropikalnej". "W zachodniej części kraju temperatura nie spadnie poniżej 20 stopni. W centrum będzie co najmniej 18 stopni, jedynie na wschodzie kraju będzie chłodniej, około 14 stopni" – powiedział. Rzecznik IMGW zwrócił uwagę, że temperatura 18 stopni Celsjusza jest "graniczną" i znacznie utrudnia regenerację organizmu.

"Warto zadbać o komfort nocnego wypoczynku i, jeżeli jest to możliwe, spać w pomieszczeniach o ekspozycji północnej, bo mniej się nagrzewają" – dodał. Noc ma być pogodna. Jedynie na Podkarpaciu mogą pojawić się mgły i burze oraz opady deszczu.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/oprac. AK

C