Zamknij

Na Węgrzech padł dzienny rekord zimna. Pobito wynik z 2000 roku

10.07.2019 11:33
Pogoda na Węgrzech
fot. Facebook.com

Rekord zimna dla 10 lipca padł w środę nad ranem na Węgrzech. We wsi Zabar na północy kraju zanotowano 3,5 stopnia Celsjusza – poinformował Krajowy Urząd Meteorologiczny na swoim profilu na Facebooku. W Polsce minionej nocy spadł śnieg. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Rekord zimna na Węgrzech padł na skutek przemieszczania się w kierunku Węgier suchej i chłodnej masy powietrza przy jednoczesnym braku zachmurzenia.

Dotąd najzimniejszą temperaturę 10 lipca – 4,3 stopnia Celsjusza - zanotowano w 2000 r. we wsi Gagyvendegi na północnym wschodzie kraju, przy granicy ze Słowacją.

Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach nie będzie znaczącego ocieplenia. W środę w ciągu dnia można się spodziewać temperatur 22-26 stopni C.

Ubiegły miesiąc był tymczasem najcieplejszym czerwcem w historii Węgier. Przeciętna temperatura wynosiła 22,66 stopni C, o 0,32 stopnia więcej niż w poprzednim rekordowym czerwcu, w 2003 r.

Zobacz także

Śnieg w Tatrach 

W Polsce trudne warunki turystyczne ze względu na opady śniegu i mróz panują w Tatrach. Dodatkowo w górach występuje kompletne zachmurzenie i mgły. TOPR odradza wyprawy w góry osobom niedoświadczonym.

W środę o poranku w rejonach Morskiego Oka temperatura w najwyższych szczytach zbliżała się do zera. Wysoko w Tatrach momentami sypał śnieg.

RadioZET.pl/PAP