Obserwuj w Google News

Możliwe żółte alarmy w Polsce. Idzie załamanie pogody. Zacznie się w środę

2 min. czytania
10.09.2023 16:05
Zareaguj Reakcja

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają załamanie pogody. Od środy (13.09) ochłodzi się, pojawią się burze i ulewy. Niewykluczone jest wydanie ostrzeżeń pierwszego stopnia. Wstępne długoterminowe prognozy mówią, że w sobotę (16.09) wróci letnia aura z temperaturami sięgającymi nawet 30 stopni Celsjusza.

Mapa pogodowa
fot. wxcharts.com

Pogoda we wrześniu zachwyca. Niedziela jest kolejnym słonecznym i ciepłym dniem. Temperatura maksymalna sięga 25 stopni Celsjusza na wschodzie oraz 30 stopni w centrum i na zachodzie Polski. Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę (9.09) najcieplej było w Legnicy i Słubicach – termometry wskazały tam 29,4 stopnie.

Przed nami zmiana pogody. Prognoz zagrożeń na środę i czwartek

Pogodna aura pozostanie z nami do wtorku (12.09). – Będziemy cały czas skąpani w słońcu, dzięki Patrycji, czyli układowi wysokiego ciśnienia, który do nas dotarł – podkreślił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Redakcja poleca

Zmianę pogody odczujemy w środę (13.09) w godzinach popołudniowych. – Dojdzie do przemodelowania pogody. Niż, który się kręci nad północnozachodnią Europą, wkroczy na teren Polski i stworzy front atmosferyczny. Będą opady i burze. Ochłodzi się – wyjaśnił Walijewski. Nad morzem temperatura maksymalna wyniesie od 17 do 19 stopni Celsjusza. W pozostałej część kraju do 21 stopni – jedynie na Mazowszu 22 stopnie.

Na środę IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw:

  • zachodniopomorskiego;
  • lubuskiego;
  • dolnośląskiego;
  • opolskiego.

Ponadto żółte alerty dotyczącego silnego deszczu i burz mają obejmować południowe powiaty województw: śląskiego i małopolskiego. W czwartek (14.09) ten sam rodzaj ostrzeżeń ma dotyczyć południa Małopolski i Podkarpacia.

IMGW
fot. IMGW

Pojawi się kolejna fala upałów

Deszczowa i burzowa aura nie potrwa jednak zbyt długo. Wstępne prognozy długoterminowe mówią, że od soboty (16.09) będzie napływać cieplejsze powietrze. – Początkowo słupki rtęci wzrosną do około 24-26 stopni Celsjusza, ale już w niedzielę (17.09) temperatura maksymalna wyniesie 29 stopni, a w poniedziałek (18.09) może gdzieś pojawić się nawet 30 stopni Celsjusza – ogłosił rzecznik IMGW.

Nie przegap