Obserwuj w Google News

Pogoda się zepsuje. IMGW szykuje kolejne ostrzeżenia

2 min. czytania
05.05.2023 09:21
Zareaguj Reakcja

Pogoda zepsuje weekend. Piątek i sobota (5 i 6 maja) upłyną pod znakiem obfitych opadów deszczu i lokalnych przymrozków. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia. Sprawdziliśmy, gdzie aura może być niebezpieczna.

Mapa pogody
fot. wxcharts.com

W piątek 5 maja  pogoda będzie mocno zróżnicowana. Najładniejsza aura prognozowana jest dla centrum kraju i południowego zachodu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni Celsjusza nad morzem, około 12-13 stopni w centrum, do 20 stopni na krańcach południowo-zachodnich.

Pogoda. IMGW wydał prognozę zagrożeń

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej planują dziś wydać ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Ten rodzaj alertu zapowiedziany jest dla południowych powiatów województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo w nocy prognozowane są kolejne przymrozki. Żółty alert IMGW może obowiązywać w województwach:

  • pomorskim, w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim, kartuskim, bytowskim, kościerskim, chojnickim, starogardzkim;
  • warmińsko-mazurskim;
  • podlaskim;
  • mazowieckim, w powiatach na północnym wschodzie regionu;
  • lubelskim, w powiatach: łukowskim, bialskim, Biała Podlaska, radzyńskim, parczewskim i włodawskim.
Redakcja poleca

Na sobotę 6 maja synoptycy zapowiadają postępujące z zachodu na wschód opady deszczu. Alert o ulewach może zostać wydany dla Pomorza Zachodniego. Na krańcach południowych możliwe są burze. Ponadto IMGW planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia o przymrozkach dla trzech województw:

  • pomorskiego, dla powiatów: bytowskiego, kartuskiego, gdańskiego, kościerskiego, starogardzkiego, tczewskiego;
  • warmińsko-mazurskiego, dla wszystkich powiatów z wyjątkiem tych na krańcach północno-zachodnich;
  • podlaskiego.

Co oznacza ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia?

Ostrzeżenia pierwszego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak pisze IMGW, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Synoptycy zalecają ostrożność i apelują o śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/IMGW