Obserwuj w Google News

Polska pod śniegiem. W sobotę największe opady. IMGW wydało czerwone alerty

3 min. czytania
02.12.2023 11:59
Zareaguj Reakcja

Nawet 65 cm śniegu przewidują synoptycy IMGW w południowej Polsce. Największe opady białego puchu spodziewane są w sobotę. W niektórych regionach obowiązują najwyższe ostrzeżenia III stopnia.

Sniezyca
fot. wxcharts.com (screenshot), WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Zima na dobre zadomowiła się w Polsce. Obfite opady śniegu będą występować również w sobotę i niedzielę. - W całym kraju zachmurzenie duże, z silnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem. Na południu w sobotę może spaść do 25 cm śniegu. Termometry wskażą od -4 do 4 stopni Celsjusza - poinformowała PAP Ewa Łapińska, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ( IMGW).

Redakcja poleca

Ostrzeżenia IMGW. Duże opady śniegu

Z powodu obfitych opadów śniegu i mrozów IMGW wydało ostrzeżenia w różnych kategoriach. Najwyższe III stopnia wydano dla regionów:

 • woj. małopolskie (pow. myślenicki, suski),
 • woj. podkarpackie (pow. strzyżowski, rzeszowski, Rzeszów,  łańcucki, leżajski, przeworski).

" Prognozowane są opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 40 cm do 55 cm, wysoko w Karpatach do 65 cm. Najbardziej intensywnych opadów należy spodziewać się w sobotę" - wynika z komunikatu IMGW.

Ostrzeżenia II stopnia przez dużymi opadami śniegu wydano dla:

 • woj. śląskiego (pow. żywiecki, bielski, Bielsko-Biała, cieszyński),
 • woj. małopolskiego (pow. wadowicki, oświęcimski, chrzanowski, krakowski, Kraków, bocheński, proszowicki, bocheński, brzeski, Tarnów, tarnowski, dąbrowski, limanowski, nowotarski).
 • woj. podkarpackiego (pow. ropczycko-sędziszowski, mielecki, dębicki, tarnobrzeski, kolbuszowski, jarosławski, lubaczowski, stalowolski)
 • woj. lubelskiego (pow. janowski, biłgorajski, Zamość, zamojski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, tomaszowski, krasnostawski).

"Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 30 cm do 40 cm, lokalnie na terenach powyżej 600 m n.p.m. do 45 cm. Najbardziej intensywne opady prognozowane są w sobotę w dzień" - wynika z komunikatu IMGW.

Alerty I stopnia przez dużymi opadami śniegu wydano dla:

 • woj. małopolskie (pow. olkuski, miechowski),
 • woj. śląskie (pow. będziński, bieruńsko-lędziński, Bytom, Chorzów, Częstochowa, częstochowski, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, gliwicki, Jastrzębie-Zdrój Jaworzno, pszczyński, bieruńsko-lędziński, Rybnik, rybnicki, raciborski, mikołajski, Ruda Śląska, Siemianowie Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Sosnowiec, Mysłowice, lubliniecki, Piekary Śląskie, myszkowski).
 • woj. opolskie (pow. głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, prudnicki, nyski, opolski, Opole, brzeski, strzelecki), 
 • woj. dolnośląskie (pow. kłodzki, ząbkowicki, wałbrzyski, Wałbrzych, dzierżoniowski, strzeliński),
 • woj. świętokrzyskie (pow. kazimierski, buski, pińczowski, jędrzejowski, włoszczowski, kielecki, Kielce, skarżyński, starachowicki, ostrowiecki, opatowski, sandomierski, staszowski),
 • woj. lubelskie (pow. kraśnicki, opolski, puławski, lubelski, Lublin, lubartowski, radzyński, bialski, Biała Podlaska, parczewski, włodawski, łęczyński, świdnicki). 
 • woj. mazowieckie (pow. zwoleński, lipski).

"Prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm do 25 cm" - wynika z komunikatu IMGW.

Redakcja poleca

Prognoza pogody IMGW. Intensywne opady śniegu

W sobotę w całym kraju zachmurzenie będzie duże. Na północy przelotne opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Na południu opady śniegu, miejscami intensywne. Przyrost pokrywy śnieżnej na południu Śląska wyniesie do 20 cm, w Małopolsce do 25 cm, na Podkarpaciu ok. 20 cm. Na krańcach południowych śnieg może przechodzić w deszcz ze śniegiem i marznący deszcz powodujący gołoledź.

Temperatura maksymalna od -3 do zera stopni Celsjusza na przeważającym obszarze kraju, do 4 nad morzem. Wiatr będzie słaby, na południu chwilami umiarkowany, północno wschodni, skręcający na północny.

W nocy w całym kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na północy. Tam wystąpią przelotne opady śniegu a nad morzem deszczu ze śniegiem. Na południu opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Na krańcach Małopolski i Podkarpacia będzie padał marznący deszcz powodujący gołoledź. W Bieszczadach intensywne opady śniegu. Suma opadów śniegu na południu kraju wyniesie od 15 do 25 cm.

Temperatura minimalna od -14 stopni Celsjusza w Wielkopolsce, w centrum i na wschodzie od -8 do -5, na południu ok. -3, do 2 stopni na Helu. Wiatr słaby, północno wschodni i północny.

Źródło: Radio ZET/PAP/IMGW

Nie przegap