Znowu zrobi się wiosennie. Synoptyk: do Polski napływa ciepłe powietrze

09.01.2023 08:21

W poniedziałek 9 stycznia, za sprawą rozległego niżu, do Polski będzie napływać ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie. Jak powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB, temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 2 do 8 stopni Celsjusza.

prognoza pogody
fot. Marcin Jurkiewicz /East News

Jak powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, w poniedziałek 9 stycznia pogodę nad Polską będzie kształtował rozległy niż z centrum między Szkocją a Islandią. Nadal napływać będzie ciepłe i wilgotne powietrze polarno-morskie.

Prognoza pogody. Nawet 8 stopni Celsjusza

- W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Więcej słońca zobaczymy na południu i południowym wschodzie, więcej chmur na zachodzie i północy. Możliwe są słabe opady deszczu na krańcach południowych. Na Podhalu może spaść do 5 cm śniegu, a w wysokich partiach Tatr do 10 centymetrów - powiedziała Tomczuk.

- Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, około 5-6 w centrum, do 8 stopni na południu kraju w pasie od Górnego Śląska po Podkarpacie. Wiatr na wschodzie umiarkowany i dość silny, na zachodzie słaby i umiarkowany. Na południowym wschodzie porywy wiatru do 85 km/h - dodała.

W nocy pochmurno i z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Na Podhalu może spaść do 10 cm śniegu, w wysokich partiach gór do 10-15 cm. Temperatura minimalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 3 w centrum, do 4-5 stopni na Podkarpaciu i nad morzem.

RadioZET.pl/ Marek Szczepanik (PAP)