Zamknij

300 plus na wyprawkę. Dzieci z domów dziecka otrzymają świadczenie

Redakcja
14.06.2018 09:14

Dzieci z domów dziecka, z placówek rewalidacyjnych, z placówek opiekuńczych otrzymają świadczenie „Dobry start” – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 300 złotych na wyprawkę szkolną będzie przysługiwało do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnością – do 24. roku życia.

Wyprawka szkolna
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ministerstwo Rodziny w specjalnym komunikacie podkreśliło, że rządowy program „Dobry start” jest ważnym komponentem kompleksowej i długofalowej polityki rodzinnej. Świadczenie, które potocznie jest nazywane 300 plus, skierowany jest także do dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.

Zobacz także

Program obejmie również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zwanych potocznie domami dziecka.

300 złotych na wyprawkę szkolną 

„Dobry start” otrzymają wszyscy wychowankowie pieczy zastępczej do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnością – do 24. roku życia, jeśli pobierają naukę w szkole.

Programem „Dobry start” objętych będzie 4,6 mln uczniów. Na realizację programu, łącznie z kosztami jego obsługi, przeznaczone zostanie 1,5 mld zł.

300 plus dla uczniów – od kiedy wypłaty świadczenia?

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez portal Emp@tia. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski składane także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą). Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada.

Rozpatrzenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku złożonego w lipcu i sierpniu pozwoli na wypłatę świadczenia nie później niż do końca września.

RadioZET.pl/DG