Atak hakerów nie ominął Polski. Ekspert ostrzega

Redakcja
14.05.2017 11:25
Atak hakerów nie ominął Polski. Ekspert ostrzega
fot. Pixabay

Wśród globalnego ataku hakerów są też komputery polskich użytkowników. Tak wynika z tak zwanej mapy bezpiecznego Internetu Intela. Największe straty poniosła brytyjska służba zdrowia, niemiecka kolej, fabryki francuskiego koncernu Renault oraz rosyjski bank centralny.

Hakerzy używali złośliwego oprogramowania i żądali okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych lub komputerów. W tym przypadku domagali się równowartości 300 dolarów w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

Zdaniem ekspertów skala zarażenia w Polsce nie jest zbyt wielka, ale według informatyka śledczego Mediarecovery Przemysława Krejzy może się okazać, że atak nastąpi dopiero po weekendzie. Teraz wiele systemów komputerowych jest wyłączonych.

- Polska na mapie bezpieczeństwa nie wygląda zbyt dobrze. Myślę, że w poniedziałek znaczna część komputerów może paść ofiarą ataku - ostrzega.

''Jakie to łatwe''

W studiu BBC eksperci przekonywali, że atak na system publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii był łatwy, bo korzysta z przestarzałego systemu komputerowego. Jednak to zaproszony do studia haker zrobił największe wrażenie.

- Myślę, że najbardziej przerażające jest to, że jest to takie proste. To mogła być zarówno zorganizowana grupa przestępcza albo jakiś dzieciak, który nacisnął guzik ENTER i wirus zaatakował, a on sobie pomyślał: o mam 50 tysięcy komputerów - powiedział młody haker.

W wyniku piątkowego ataku złośliwym oprogramowaniem zainfekowanych zostało dziesiątki tysięcy komputerów w ponad 70 krajach świata. Prostą obroną jest aktualizacja systemu Windows.

RadioZET.pl/DG