Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Atak hakerów nie ominął Polski. Ekspert ostrzega

14.05.2017 11:25
xxx wiadomosci

Wśród globalnego ataku hakerów są też komputery polskich użytkowników. Tak wynika z tak zwanej mapy bezpiecznego Internetu Intela. Największe straty poniosła brytyjska służba zdrowia, niemiecka kolej, fabryki francuskiego koncernu Renault oraz rosyjski bank centralny.

Atak hakerów nie ominął Polski. Ekspert ostrzega fot. Pixabay

Hakerzy używali złośliwego oprogramowania i żądali okupu w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych lub komputerów. W tym przypadku domagali się równowartości 300 dolarów w zamian za odblokowanie dostępu do sieci teleinformatycznych.

Zdaniem ekspertów skala zarażenia w Polsce nie jest zbyt wielka, ale według informatyka śledczego Mediarecovery Przemysława Krejzy może się okazać, że atak nastąpi dopiero po weekendzie. Teraz wiele systemów komputerowych jest wyłączonych.

- Polska na mapie bezpieczeństwa nie wygląda zbyt dobrze. Myślę, że w poniedziałek znaczna część komputerów może paść ofiarą ataku - ostrzega.

''Jakie to łatwe''

W studiu BBC eksperci przekonywali, że atak na system publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii był łatwy, bo korzysta z przestarzałego systemu komputerowego. Jednak to zaproszony do studia haker zrobił największe wrażenie.

- Myślę, że najbardziej przerażające jest to, że jest to takie proste. To mogła być zarówno zorganizowana grupa przestępcza albo jakiś dzieciak, który nacisnął guzik ENTER i wirus zaatakował, a on sobie pomyślał: o mam 50 tysięcy komputerów - powiedział młody haker.

W wyniku piątkowego ataku złośliwym oprogramowaniem zainfekowanych zostało dziesiątki tysięcy komputerów w ponad 70 krajach świata. Prostą obroną jest aktualizacja systemu Windows.

RadioZET.pl/DG

Oceń
Tagi