Zamknij

Burmistrz w czasie pandemii wyrzuca przedszkole z gminnego budynku

12.05.2020 09:13
Przedszkole Smerfuś w Busku-Zdroju
fot. Google Maps

Blisko 200 dzieci straci miejsce nauki i opieki a ponad 30 pracowników pracę – ujawnia portal radiozet.pl. Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora po 22 latach wypowiada umowę na dzierżawę budynku przez Przedszkole Niepubliczne ‘’Smerfuś’’. Oburzeni rodzice, nauczyciele oraz władze placówki zapowiadają pikietę pod Urzędem Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. 

Przedszkole Niepubliczne ‘’Smerfuś’’ w Busku-Zdroju funkcjonuje od 1998 roku. Po 22 latach działania placówki w budynku przy ulicy Plłk. Srogiego 1, burmistrz Buska-Zdroju przesłał do władz przedszkola oświadczenie o rozwiązaniu dzierżawy nieruchomości. Waldemar Sikora nie uzasadnia swojej decyzji. Z dniem 30 czerwca br. budynek ma opuścić 200 dzieci oraz 32 pracowników.

Zakaz kopiowania
fot.

Zakaz kopiowania

Anna Mazur, dyrektor Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej, przedszkola Niepublicznego ‘’Smerfuś’’ oraz żłobka "Smerfik" w Busku-Zdroju w rozmowie z portalem radiozet.pl mówi, że decyzja burmistrza Sikory jest bardzo krzywdząca społecznie i będzie miała negatywne konsekwencje: sankcje związane z projektami unijnymi i uzyskanymi środkami finansowymi obniżającymi opłaty rodziców, które pochodzą ze środków publicznych.

Placówka prowadzona przeze mnie cieszy się nienaganną opinią. Oferują bardzo wysoki poziom opieki, wychowania i edukacji. Szeroko podjęta praca specjalistyczna w zakresie niwelowania deficytów u dzieci oraz wysokospecjalistyczna praca z dziećmi niepełnosprawnymi jest atutem, który sprawia, że przez te kolejne 22 lata wszystkie oferowane miejsca były zajęte

– mówi nam Anna Mazur.

Zobacz także

Przedszkole ‘’Smerfuś’’ w Busku-Zdroju z roku na rok rozwijało swoją ofertę i wyposażało placówkę przy ulicy Plłk. Srogiego 1 w najnowocześniejsze technologie zapewniające dzieciom coraz lepsze warunki nauki, zabawy, bezpieczeństwa, zdrowego przebywania w przedszkolu i higieny. Dzieci od najmłodszych lat, poprzez wiek przedszkolny aż do ukończenia szkoły podstawowej miały zapewnioną pomoc psychologiczną, pedagogiczną, logopedyczną oraz terapeutyczną w specjalistycznych pracowniach wyposażonych na europejskim poziomie. Dzieci z powodzeniem uczestniczyły w wielu konkursach i olimpiadach.

To również ogromna tragedia dla pracowników w wieku przedemerytalnym i utrzymujących się – samotnych a także wielodzietnych. Ta decyzja pozbawia wiele rodzin ważnego dla rozwoju ich dzieci miejsca

– powiedziała w rozmowie z radiozet.pl dyrektor Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola Niepublicznego ‘’Smerfuś’’. Anna Mazur dodaje, że liczy na cofnięcie decyzji burmistrza.

Decyzja o wypowiedzeniu umowy na dzierżawę budynku przez Przedszkole Niepubliczne ‘’Smerfuś’’, co skutkuje likwidacją placówki, oburzyła lokalną społeczność. Pod petycją sprzeciwu od rodziców, mieszkańców Buska-Zdroju i nauczycieli podpisało się już 100 osób. O sprawie zostali poinformowani miejscy radni, przewodniczący Rady Miejskiej Buska – Zdroju, kuratorium oświaty w Kielcach, wojewoda świętokrzyski oraz radni sejmiku  województwa świętokrzyskiego. Władze placówki zapowiadają pikietę pod Urzędem Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do władz miasta Busko-Zdrój. Poniżej publikujemy pełne oświadczenie burmistrza Waldemara Sikory: 

pismo1
fot.
pismo2
fot.

Zobacz także

RadioZET.pl

C