Zamknij

CBOS sprawdził, ilu Polaków ma tatuaż. Ciekawe wyniki badań

Redakcja
06.09.2017 14:18
CBOS sprawdził, ilu Polaków ma tatuaż. Ciekawe wyniki badań
fot. Pixabay

Według najnowszych badań CBOS, 8 proc. Polaków ma tatuaż. Statystyczny wytatuowany jest osobą młodą, z miasta średniej wielkości, raczej słabo wykształcony. Częściej tatuują się mężczyźni niż kobiety.

10 proc. ankietowanych w badaniu CBOS mężczyzn deklaruje, że ma tatuaż. Wytatuowanych kobiet jest niemal dwukrotnie mniej – 6 proc., a 74 proc. deklaruje, że w swoim najbliższym otoczeniu (znajomi lub rodzina) mają kogoś z ozdobą na ciele.

Ankieta CBOS

Jak podaje PAP, posiadanie tatuaży najczęściej deklarowały osoby w wieku 25-34 lata (16 proc.) i nieco starsze, w wieku 35–44 lata (12 proc.). W grupie najmłodszych respondentów – od 18. do 24. roku życia – odsetek ten wynosi 9 proc. W pozostałych kategoriach wiekowych kształtuje się już na wyraźnie niższym poziomie i oscyluje w granicach 2-5 proc.

Wykształcenie podstawowe

Co ciekawe obecność tatuażu na ciele częściej deklarowali ludzie z wykształceniem podstawowym lub po szkole zawodowej (10 proc. ankietowanych), niż średnim lub wyższym. Osoby mogące pochwalić się tytułem magistra tatuują się najrzadziej (4 proc.). Mniej tatuaży niż osoby z wyższym wykształceniem mają tylko emeryci (3 proc.).

Zdania są podzielone

56 proc. ankietowanych uważa, że tatuaże szpecą ciało, a 32 proc. ma jednocześnie zdecydowanie negatywny stosunek do tego typu ozdób ciała. Tylko 30 proc. jest zdania, że tatuaż to sposób „upiększania się czy też dbania o urodę”.

>>> Oto barwniki, które w tatuażach szkodzą najbardziej <<<

Przykłady ciekawych tatuaży:

RadioZET.pl/PAP/strz

C