Zamknij

Dzień Nauczyciela 2021. Czy jest to dzień wolny od nauki?

12.10.2021 16:12
Dzień Nauczyciela
fot. Tadeusz Koniarz/REPORTER (zdjęcie poglądowe)

Dzień Nauczyciela przypada każdego roku 14 października. To ustanowione w latach 80. święto oświaty i szkolnictwa wyższego upamiętnia powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej - pierwowzoru obecnego resortu edukacji. W tym dniu m.in. nagradza się zasłużonych pedagogów. Czy jest to także dzień wolny od nauki?

Dzień Nauczyciela przypada 14 października, a więc w najbliższy czwartek. To coroczne święto - ustawione w 1982 roku jako Dzień Edukacji Narodowej - upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Nauczyciela. Co to za święto?

KEN, powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku, była pierwszą zarówno w Polsce, jak i w Europie instytucją, która w tak szerokim zakresie systemowo zajmowała się oświatą, stanowiąc swoisty wzorzec dla współczesnych ministerstw edukacji. 

W Polsce dzień ten traktowany jest jako święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Organizowane są wówczas apele, uroczystości lub akademie upamiętniające pedagogów bądź ważne wydarzenia w historii danej placówki edukacyjnej. Jest to również okazja do przyznania nagród i wyróżnień zasłużonym nauczycielom, wykładowcom akademickim bądź niepedagogicznym pracownikom systemu edukacji i szkolnictwa. 

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od nauki?

Czy Dzień Nauczyciela jest dniem wolnym od nauki? Takie pytanie zadaje sobie co roku spora liczba uczniów i ich rodziców. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

"W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych" - możemy przeczytać w artykule 74. Karty Nauczyciela.

Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem ustawowo wolnym od pracy czy szkoły. Pedagodzy oraz uczniowie zwykle muszą stawić się w szkolnych murach, a pracownikom instytucji oświaty nie przysługuje ani dodatkowe wynagrodzenie, ani dodatkowy dzień wolny od pracy w ramach rekompensaty. Jest to jednak dzień wolny od zajęć lekcyjnych, a zamiast nich odbywają się zwykle wspomniane powyżej uroczystości i imprezy okolicznościowe. 

RadioZET.pl/Karta Nauczyciela/Gazeta.pl