Zamknij

Akcja ratunkowa w Wielkiej Śnieżnej. TOPR publikuje filmy z wnętrza jaskini

22.08.2019 13:52
Akcja ratunkowa w Wielkiej Śnieżnej. TOPR publikuje filmy z wnętrza jaskini
fot. www.topr.pl

TOPR opublikowało filmy z akcji ratowniczej dwóch grotołazów, którzy od soboty uwięzieni są w tatrzańskiej jaskini Wielkiej Śnieżnej. Ratownicy udrożniają nieodkryte dotychczas, niezwykle wąskie przejścia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Nagrania wideo nie pozostawiają wątpliwości, z jak trudnym żywiołem muszą mierzyć się pracownicy TOPR.

Zobacz także

Zdjęcia TOPR z wnętrza jaskini. Ratownicy pracują w bardzo ciężkich warunkach
0

W czwartek poprawiły się warunki pogodowe, w związku z czym możliwe było użycie śmigłowca, który w znacznym stopniu ułatwia służbom pracę – m.in. transportuje ratowników oraz niezbędny sprzęt.

Prognozy nie są jednak obiecujące – w ciągu dnia pogoda ma się pogorszyć, więc ratownicy robią, co mogą, by jak najbardziej wykorzystać fakt możliwości użycia helikoptera.

– Użycie śmigłowca niezwykle nam ułatwia pracę, ponieważ w przeciwnym razie ekipy muszą pieszo iść ze sprzętem z Doliny Małej Łąki do wlotu jaskini – mówił cytowany przez Onet naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

Grotołazi uwięzieni w jaskini Wielkiej Śnieżnej

Sześciu grotołazów weszło do tej jaskini w ubiegły czwartek, 15 sierpnia. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Czterej pozostali po wyjściu z jaskini w sobotę późnym popołudniem zawiadomili ratowników TOPR. Uwięzieni speleolodzy przebywają w bardzo ciężkich warunkach – w miejscu, gdzie się znajdują, temperatura utrzymuje się na poziomie 4 stopni Celsjusza – w związku z czym istnieje poważne ryzyko hipotermii. Grotołazi nie mają ze sobą odzieży termicznej.

Zobacz także

Jaskinia Wielka Śnieżna jest najdłuższa i najgłębsza w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, ma kilka wejść.

Zobacz także

Aby udrożnić jej korytarze i móc dotrzeć do uwięzionych, ekipy przeprowadzają szereg skomplikowanych zabiegów pirotechnicznych. Akcja trwa już 6. dzień.

 

RadioZET.pl/topr.pl/onet.pl/PAP