Zamknij

Południowa Polska walczy z podtopieniami. IMGW przewiduje dalsze przekroczenia na Wiśle

23.05.2019 16:07
Południowa Polska walczy z podtopieniami. IMGW przewiduje dalsze przekroczenia na Wiśle
fot. ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Południowa Polsce walczy z wzbierającymi podtopieniami. Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu. Synoptycy nie mają dobrych wieści - za trzy dni Wisła ma przekroczyć poziom alarmowy w Krakowie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według prognoz w południowej Małopolsce, rejonie najwyższego zagrożenia (trzeci stopień ostrzeżenia) spadnie dziś spadnie ponad 40 litrów wody na metr kwadratowy! Mimo postawienia służb w stan gotowości walka z żywiołem jest trudna.Alarmy powodziowe ogłoszono dziś w samorządach bielskich i Oświęcimiu.

Wisła zagrożeniem dla Krakowa? Wiceszef RCB: "W sobotę poziom wody osiągnie 700 cm"

Na ten moment nie zapowiada się, by wody zaczęły opadać. Tuż po godz. 15 Radio Kraków podało informację o trudnej sytuacji w krakowskim Bieżanowie. Lokalny dopływ Wisły, Serafa, wystąpił z brzegów. Wody zalały pobliską ulicę Półłanki i posesje mieszkańców.

Zobacz także

Z informacji krakowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że o godz. 13 stan Wisły (posterunek Bielany) wynosił 454 cm , przekraczając stan ostrzegawczy o 84 cm. Prognozy nie są optymistyczne. Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wieści, że głębokość największej polskiej rzeki osiągnie w sobotę 700 cm!

- Fala wezbraniowa przemieszcza się w obrębie górnego odcinka Wisły. Jutro w Krakowie-Bielanach poziom wody osiągnie 595 cm, a w sobotę 700 cm, przy stanie alarmowym 520 cm. W Sandomierzu w sobotę prognozuje się 620 cm, a w niedzielę 735 (stan alarmowy to 610 cm) - napisał dziś na Twitterze.

Od rana trwa kryzys w Bielsko-Białej. W rejonie miasta poziom alarmowy przekroczyły dziś wody rzek Wapienica, Iłownica i Biała (najwięcej, o 173 cm). W okolicach Oświęcimia rzeka Soła wezbrała dziś na ponad 5 metrów głębokości. To ponad 50 cm więcej niż ustalony dla rzeki stan alarmowy.

Podobne zapowiedzi przekazuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- W kolejnych godzinach można się spodziewać dalszego wzrostu z przekroczeniami stanu alarmowego na Wiśle w województwie małopolskim i lokalnie w świętokrzyskim - zapowiada IMGW.
Problem w miejscowości Wilkówka w woj. śląskim. Wody Polskie, zarządca lokalnego zbiornika retencyjnego, zarządziły ewakuację 120 osób w związku z "zagrożeniem wytrzymałości zbiornika retencyjnego Wilkówka".

- Ta zapora może nie wytrzymać opadów - powiedział Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice w rozmowie z dziennikarzem Polsat News.

Świętokrzyskie przygotowuje się na falę kulminacyjną w piątek [AKTUALIZACJA]

Na kulminację zagrożenia szykują się już służby w województwie świętokrzyskim. PAP poinformował, że dziś po południu pogotowie przeciwpowodziowe obowiązywało w powiatach buskim i kazimierskim oraz w trzech gminach powiatu staszowskiego na południu województwa. Strażacy interweniowali w regionie 101 razy. Służby przygotowują się do fali kulminacyjnej na Wiśle.

Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek. Deszcz i burze z porywistym wiatrem

W nocy z czwartku na piątek przewiduje się umiarkowane lub silne opady deszczu. W Małopolsce i na Podkarpaciu może spaść od 20 do 35 mm wody na metr kwadratowy. Lokalnie może pojawić się mgła, ograniczająca widoczność do 200 metrów. Termometry wskażą jutro od 6 stopni Celsjusza na zachodzie do 13 stopni na wschodzie. W czasie burz przewiduje się porywisty wiatr.

RadioZET.pl/PAP/Radio Kraków/Twitter