Zamknij

Nie będzie wspólnego świętowania. Marsz Niepodległości imprezą ONR

Redakcja
30.10.2018 15:25
Nie będzie wspólnego świętowania. Marsz Niepodległości imprezą ONR
fot. PAP/archiwum

– Nie będę brał udziału w Marszu Niepodległości, nie będzie brał udziału pan prezydent, ale pewnie inni politycy będą – powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W imieniu PiS wypowiedziała się Beata Mazurek.

 Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Spotykaliśmy się wielokrotnie. Rozmawialiśmy o możliwości wspólnego marszu biało-czerwonego, tylko i wyłącznie pod barwami biało-czerwonymi. Niestety nie udało nam się dojść do pełnego porozumienia. Przerwaliśmy rozmowy – mówił w Senacie Stanisław Karczewski.

Wcześniej Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta, w ten sam sposób tłumaczył rezygnację Andrzeja Dudy z udziału w marszu.

Zobacz także

Marszałek Karczewski stwierdził, że rozmowy z organizatorem były konstruktywne, ale nie skończyły się pełnym porozumieniem. Jak mówił, „poszło o szczegóły”.

– Chcieliśmy, żeby ten marsz w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości był marszem narodowym, marszem organizowanym wspólnie przez pana prezydenta. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości się na to nie zgodziło, chcą organizować sami – tłumaczył Karczewski. – Marsz jest otwarty. Jeśli ktoś chce brać w nim udział, to na pewno weźmie. Bardzo zależy nam i wszystko zrobimy, żeby ten marsz był bezpieczny – dodawał marszałek.

W imieniu całej partii głos zabrała rzeczniczka PiS Beata Mazurek. „PiS nie weźmie udziału w marszu 11 listopada” – napisała na Twitterze.

Organizatorem Marszu Niepodległości jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Należą do niego działacze Młodzieży Wszechpolskiej i ONR.

Politycy PiS liczą, że dużym zainteresowaniem będą cieszyły się centralne uroczystości na placu Piłsudskiego. Jak mówią, "wyrażają nadzieję, że każda z zaproszonych osób, weźmie w nich udział". To m.in. wszyscy byli prezydenci i premierzy.

RadioZET.pl/PAP/JŚ