Zamknij

Dzieci podejrzane o zbiorowy gwałt na kobiecie. Jeden z chłopców aresztowany

11.07.2019 15:00
Niemcy. Zbiorowy gwałt w Mülheim. Podejrzani to dzieci
fot. Screen Twitter

Do zbiorowego gwałtu miało dojść na początku lipca w Mülheim w zachodniej części Niemiec. Podejrzani w tej sprawie to pięcioro dzieci i nastolatków w wieku od 12 do 14 lat.

Trzech czternastolatków i dwóch dwunastolatków miało zgwałcić młodą kobietę w okolicy placu zabaw w ubiegły piątek wieczorem. Od poniedziałku jeden z czternastolatków przebywa w areszcie śledczym – to ze względu na ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa. Nieoficjalnie mówi się, że już w przeszłości miał dwukrotnie dopuścić się molestowania seksualnego.

Wiadomo też, że wszyscy podejrzani są narodowości bułgarskiej, ale mieszkają i uczą się w Niemczech. W sprawie prowadzone jest intensywne śledztwo.

Zobacz także

Odpowiedzialność karna od 12 lat?

Zbiorowy gwałt i wiek podejrzanych rozpętał w Niemczech burzę na temat  przestępczości i obniżenia granicy wieku odpowiedzialności karnej, bo zgodnie z tamtejszym prawem 12-latkowie nie posiadają zdolności do jej ponoszenia.

W Niemczech zdolność ponoszenia odpowiedzialności karnej nabywa się prawnie w wieku 14 lat. Ten wiek chce zaniżyć do 12 lat szef związku zawodowego policji Rainer Wendt. Przeciwna jest temu federalna minister sprawiedliwości Christine Lambrecht (SPD), której zdaniem „oburzenie nie jest dobrym doradcą”. Jak tłumaczy, odpowiedzialność karna wymaga pewnego stopnia rozwoju psychicznego, którego nie osiąga jeszcze każde dziecko poniżej 14 roku życia.

Zobacz także

RadioZET.pl/dw.com/welt.de