Zamknij

Ośmioro kongresmenów USA napisało list do Andrzeja Dudy. Sugerują zawetowanie ustawy IPN

Redakcja
31.01.2018 22:13
Ośmioro kongresmenów USA napisało list do Andrzeja Dudy. Sugerują zawetowanie ustawy IPN
fot. PAP

Ośmioro amerykańskich kongresmenów ze specjalnej grupy ds. walki z antysemityzmem poinformowało, że napisali list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Nie podoba im się ustawa IPN, zakładająca m.in. karanie za fałszowanie historii. W liście jest sugestia, aby ustawę zawetować.

Zagłosuj

Moim zdaniem amerykańscy kongresmeni...

Liczba głosów:

Amerykańscy kongresmeni napisali otwarty list do prezydenta RP w którym wyrazili swój „niepokój” założeniami ustawy IPN. Grupa twierdzi, że mimo, iż Polska „była jednym z krajów, który najbardziej ucierpiał podczas II wojny światowej” i wielu Polaków mimo grożącej kary śmierci, ratowali Żydów, to są ich zdaniem przypadki, gdy pomagaliśmy Niemcom w zbrodniach.

List otwarty do prezydenta

Ośmioro kongresmenów USA uważa, że ustawa o IPN nie powinna wejść w życie. – Udokumentowano jednak również wiele przypadków, kiedy Polacy - bezpośrednio lub pośrednio - pomagali nazistom w mordowaniu niewinnych Żydów. Karanie kogokolwiek za opowiadanie o tych realiach byłoby niesprawiedliwością – czytamy w ich oświadczeniu.

Śmiałe zagranie kongresmenów

Jakby tego było mało, kongresmeni sugerują prezydentowi RP, co ma zrobić z ustawą IPN. – Mamy nadzieję, że opowie się Pan przeciwko tym zmianom i zawetuje tę ustawę, gdy trafi na Pańskie biurko – czytamy w liście pod którym podpisali się: Nita Lowey, Elito Engel, Ted Deutsch, Marc Veasey (Demokraci) oraz Chris Smith, Ileana Ros-Lehtinen i Peter Roskam (Republikanie).

Tak na ustawę IPN zareagowała strona izraelska:

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/strz