Zamknij

PZU: Wartość odszkodowań sięgnie kilkuset milionów złotych

Redakcja
18.08.2017 17:23
PZU: Wartość odszkodowań sięgnie kilkuset milionów złotych
fot. PAP/EPA

Ubezpieczyciele są przygotowani na wypłatę odszkodowań po ostatnich nawałnicach - powiedział PAP Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Ocenił, że wartość potencjalnych odszkodowań sięgnie kilkuset milionów złotych.

Analityk PIU ocenił, że wartość strat jest duża, ale jednocześnie wielokrotnie mniejsza niż np. w 2010 roku. - Polska zmagała się wówczas z trzema falami powodziowymi. Ogół wypłat wyniósł wtedy ok. 1,6 mld zł - powiedział.

Jak zaznaczył, "w Polsce z większymi lub mniejszymi zjawiskami pogodowymi na mniejszą lub na większą skalę od dłuższego czasu mamy do czynienia co roku".

- Głównie jest to spowodowane deszczami, czy silnymi wiatrami, trochę rzadziej powodziami. Mniejsze, czy większe wypłaty z tego tytułu są co roku - mówił. - Ubezpieczyciele są na to przygotowani - wskazał Tarczyński.

Podał, że rocznie w Polsce wypłaca się ogółem odszkodowań z tytułu ognia i skutków innych żywiołów ponad 1 mld zł. W 2016 - jak mówił - było to 1,3 mld zł.

Nie istnieje zagrożenie, że ubezpieczyciele nie poradzą sobie z wypłatą odszkodowań - zapewnił. Dodał, że są przygotowani "zarówno finansowo, jak i operacyjnie", bowiem są zobowiązani normami prawnymi do posiadania odpowiednich środków ekonomicznych". Wyjaśnił, że "w przypadku szkód masowych spowodowanych żywiołami stosuje się bardzo często uproszczone procedury".

RadioZET.pl/pap/maal

C