Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Napisał kontrowersyjną książkę o Wałęsie. Dostał pracę w kancelarii premiera

04.12.2018 22:03
xxx wiadomosci

29 listopada Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych w KPRM - potwierdził we wtorek w rozmowie z PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Zyzak jest autorem wydanej w 2009 r. książki o b. prezydencie - "Lech Wałęsa. Idea i historia". Pisał w niej m.in. że Wałęsa był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko.

Napisał kontrowersyjną książkę o Wałęsie. Dostał pracę w kancelarii premiera fot. M.Lasyk/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier Mateusz Morawiecki pod koniec kwietnia br. podpisał zarządzenie ws. powołania pełnomocnika ds. utworzenia i kierowania Centrum Analiz Strategicznych, czyli nowej jednostki w KPRM. Centrum kieruje prof. Waldemar Paruch. Do głównych zadań CAS należy monitorowanie procesu przekształcania się decyzji politycznych w normy prawne oraz przygotowywanie ocen skutków wprowadzenia konkretnych regulacji.

W Centrum Analiz Strategicznych znajdą się trzy departamenty: Departament Analiz, Departament Oceny Skutków Regulacji oraz Departament Studiów Strategicznych.

"29 listopada Paweł Zyzak został powołany na stanowisko wicedyrektora Departamentu Studiów Strategicznych" - powiedział PAP we wtorek Dworczyk. Wcześniej informacje o tym, że Zyzak został powołany na to stanowisko podał portal Onet.pl

Zyzak jest autorem wydanej w 2009 r. książki o b. prezydencie - "Lech Wałęsa. Idea i historia". Zyzak, wówczas 24-letni historyk zatrudniony w krakowskim IPN, napisał m.in., że b. przywódca NSZZ "Solidarność" był agentem SB i w czasach młodości miał nieślubne dziecko. Książka została oparta na obronionej w czerwcu 2008 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Zyzaka. Jej promotorem był dr Andrzej Nowak - redaktor naczelny krakowskiego miesięcznika "Arcana". Książka została wydana przez wydawnictwo Arcana.

Publikacja wzbudziła wiele kontrowersji. Wałęsa skrytykował tę publikację i zapowiadał wówczas m.in., że jeśli instytucje państwowe ostatecznie nie wyjaśnią zarzutów o jego agenturalne związki z SB, zrezygnuje z udziału w uroczystościach rocznicowych, odda nagrody, a nawet wyjedzie z kraju. Z kolei naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.

RadioZET.pl/PAP/Onet/BM

Oceń