Zamknij

Pogrzeb prof. Dębskiego. Archidiecezja Warszawska zabiera głos

Redakcja
03.01.2019 21:56
Pogrzeb prof. Dębskiego. Archidiecezja Warszawska zabiera głos
fot. East News

Profesor Dębski zostanie pochowany w obrządku katolickim – poinformował rzecznik Archidiecezji Warszawskiej. „Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi, tylko trybunałowi Miłosiernego Boga” – czytamy w komunikacie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komunikat jest odpowiedzią na list otwarty, jaki pod koniec grudnia skierował do rzecznika Archidiecezji Warszawskiej prezes Fundacji Pro - Prawo do Życia Mariusz Dzierżawski. W liście Dzierżawski napisał:

„Romuald Dębski wielokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, opowiadając się za dopuszczalnością aborcji eugenicznej, w tym również za aborcją dzieci podejrzanych o Zespół Downa. (…) Informacja o nabożeństwie żałobnym w kościele katolickim może budzić wśród wiernych rozliczne wątpliwości”.

Dodał, że Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza, że „kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa”.

W komunikacie opublikowanym przez Archidiecezję Warszawską ks. Przemysław Śliwiński tłumaczy jednak, że:

„Kościół nigdy nie zaprzestaje modlitwy za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Prof. Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią został opatrzony Świętymi Sakramentami, które w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia powodują zatrzymanie skutków ewentualnie zaciągniętej ekskomuniki. Ponadto żadna kara przewidziana przez prawo kościelne nie została Mu wymierzona ani wobec Niego zadeklarowana”.

Rzecznik zaznacza przy tym, że postawa profesora Dębskiego wobec aborcji wywołuje „uzasadniony niepokój wiernych”, gdyż jest sprzeczna z nauczaniem kościoła. Przypomina jednak, że „nie sposób pominąć wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym Zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci”.

„Po wyrażeniu jednoznacznej oceny poglądów i postawy Zmarłego w tej niezwykle ważnej i delikatnej kwestii, pamiętajmy o tym, że Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego” – informuje ks. Śliwiński.

Rzecznik wyraża nadzieję, że liturgia pogrzebowa będzie okazją do „poważnej refleksji nad wartością ludzkiego życia”. „Niech nasza modlitwa za Zmarłego pozwoli wyjednać Mu Boże Miłosierdzie” – zaznacza ks. Śliwiński.

Zobacz także

Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego odbędzie się w piątek. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Dewajtis w Warszawie, urna z prochami zmarłego zostanie złożona do grobu na Cmentarzu Wojskowym. Podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie.

Wybitny specjalista

Profesor Romuald Dębski był ordynatorem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, gdzie wykonuje się najbardziej skomplikowane operacje kardiologiczne na świecie na dzieciach znajdujących się w łonie matek.

Dębski był specjalistą w zakresie położnictwa i ginekologii, perinatologii oraz endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Był także wykładowcą akademickim oraz autorem lub współautorem ponad 100 publikacji związanych z tematyką z zakresu położnictwa i ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i diagnostyki ultrasonograficznej.

RadioZET.pl/PAP/JŚ