Zamknij

Dworczyk w ogniu krytyki za cytat ze sztyletów Waffen-SS. "Nic dziwnego, że finansują neofaszystów"

26.10.2021 17:29
Michał Dworczyk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Słowa o „zasadzie wygrawerowanej na sztyletach Waffen-SS” sprowadziły na szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka ostrą krytykę. Cytat pochodzi z wiadomości, która wyciekła z jego skrzynki mailowej.

Upubliczniono kolejne maile wykradzione ze skrzynki Michała Dworczyka. Szef KPRM 27 września 2020 roku, czyli tuż przed rekonstrukcją rządu, wymienił kilka wiadomości z Izabelą Antos, dyrektor departamentu instrumentów rozwojowych w Kancelarii Premiera, na temat zaufania poszczególnych wiceministrów.

Wiadomości opublikowane w serwisie Poufna Rozmowa
fot. Poufna Rozmowa

Antos przesłała Michałowi Dworczykowi listę 80 wiceministrów, z których część została zaznaczona kolorem zielonym. „Nie wiem, jaki był dobór osób zaznaczonych na zielono, ale jeżeli mielibyśmy kierować się starą sprawdzoną zasadą wygrawerowaną na sztyletach waffenSS - «Meine Ehre heißt Treue» (moim honorem jest wierność) - to poddałbym pogłębionej analizie i namysłowi numery: 1, 31, 33, 50 - nie mam pojęcia, 67,76. Oczywiście to wszystko bardzo fajni i porządni ludzie, natomiast za mało ich znam, aby wypowiedzieć się ze 100 proc. pewnością...” – odpisał Dworczyk.

Afera mailowa. Michał Dworczyk i sztylety Waffen-SS

Słowa o „zasadzie wygrawerowanej na sztyletach Waffen-SS” sprowadziły na szefa Kancelarii Premiera ostrą krytykę. „Skoro kierują się «zasadami wygrawerowanymi na sztyletach Waffen SS», nic dziwnego, że finansują neofaszystów. Coraz brunatniej!” - napisał Michał Szczerba z KO.

Równie krytyczny był Borys Budka, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej. „Skoro od 6 lat uprawiają goebbelsowską propagandę, to i sztylet waffen SS chyba nie dziwi…” - skomentował. Z kolei były premier i europoseł wybrany z listy Koalicji Europejskiej Marek Belka retorycznie zapytał: „Czy nasi rządzący kierują się zasadami Waffen SS tylko w ramach polityki kadrowej?”.

„Czy po obowiązkowym zapewne haśle «für Deutschland» TVP zamieści dziś materiał o dewizie ze sztyletów Waffen SS?” -  kpił Dariusz Ćwikłak z "Newsweeka". Nawiązał w ten sposób do często cytowanych w TVP słów Donalda Tuska.

Do sprawy odniósł się również były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel. „Człowiek wiele lat pracował z różnymi ludźmi, ale nie z kimś, kto odważyłby się powołać na motto SS” – napisał.

Wafen-SS to zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (SS). Żołnierze Wafen-SS wielokrotnie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze uznał tę formację za organizację zbrodniczą.

RadioZET.pl