Zamknij

Śmierć Kosteckiego a afera podkarpacka. Rodzina nie wierzy w samobójstwo

05.08.2019 14:01
Dawid Kostecki nie żyje. Afera podkarpacka
fot. Sebastian Kuczyński/ EastNews

Śmierć byłego pięściarza Dawida „Cygana” Kosteckiego to już trzeci tajemniczy zgon wokół tzw. afery podkarpackiej. Bokser ujawnił związki rzeszowskiego CBŚ  z właścicielami tamtejszych agencji towarzyskich, których klientami mieli być m.in. politycy. Rodzina Kosteckiego nie wierzy w samobójstwo i prosi o pomoc jednego z warszawskich adwokatów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dawid Kostecki popełnił samobójstwo 2 sierpnia w więziennej celi w areszcie śledczym na warszawskiej Białołęce. Jak podaje SW, powiesił się na prześcieradle, leżąc na więziennej pryczy. Współwięźniowie niczego nie zauważyli, bo Kostecki wcześniej przykrył się kocem. Tragedia miała mieć miejsce nad ranem.

Dyrektor generalny Służby Więziennej w Warszawie powołał już zespół, który ma wyjaśnić okoliczności śmierci byłego pięściarza. W samobójstwo nie wierzy jednak rodzina Kosteckiego. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, bliscy zmarłego zgłosili się po pomoc do jednego z warszawskich adwokatów. Były bokser odsiadywał karę pięciu lat pozbawienia wolności i miał wyjść z więzienia za dwa lata.

Zobacz także

30 czerwca 2012 roku Dawid „Cygan” Kostecki miał stoczyć walkę z legendą boksu Royem Jonesem Jr. Do pojedynku jednak nie doszło, bo kilka dni wcześniej Kostecki został aresztowany. Niedługo po tym opisał na Facebooku powiązania policjantów ze światem przestępczym. Była to zemsta za uniemożliwienie mu rozegrania hitowej walki.

„Co najmniej kilkunastu świadków podaje, że po pieniądze do Aleksa i Żeni [bracia R.] systematycznie przyjeżdża funkcjonariusz CBŚ w Rzeszowie Daniel Ś.” – pisał Kostecki. Podawał także pełne nazwisko ówczesnego naczelnika Wydziału ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej.

Agencje towarzyskie braci R.

Kostecki przekonywał wówczas, że biznes braci R. był chroniony przez „skorumpowany układ urzędników i funkcjonariuszy w Rzeszowie”. Pisał także, że wspomniane agencje towarzyskie zatrudniały przez lata tysiące prostytutek z Ukrainy i Polski.

Zobacz także

CBA
0

W listopadzie 2015 roku Kostecki trafił w ciężkim stanie do jednego z rzeszowskich szpitali. Według jednych doniesień chciał popełnić samobójstwo. Według innych miał zostać pobity.

– Dawid był wtedy wzywany na przesłuchania do prokuratury w innym mieście. Jeździli tam także inni rzeszowianie w przeszłości powiązani z agencjami towarzyskimi. Być może Kostecki został pobity właśnie po to, by mu zamknąć usta i zastraszyć pozostałych – mówił wówczas informator „Gazety Wyborczej”.

Afera podkarpacka

W 2016 roku ABW zatrzymała Daniela Ś. i Krzysztofa B., szefa CBŚP w Rzeszowie. Daniel Ś. był podejrzany o m.in. o branie łapówek w zamian za ułatwianie innym czerpania korzyści z  prostytucji. ABW zatrzymała także braci R. Usłyszeli zarzuty m.in. handlu ludźmi, czerpania korzyści z prostytucji oraz wręczania łapówek.

Jest oficjalny komunikat ws. śmierci Dawida Kosteckiego. Znamy okoliczności

Internetowy wpis Kosteckiego z 2012 roku, a potem jego zeznania, zapoczątkowały całą serię zatrzymań, a w efekcie rozbicie układów pomiędzy rzeszowskim CBŚ a braćmi R.

Tajemnicze zgony świadków

Poza Kosteckim zeznania ws. powiązań CBŚ z biznesem braci R. składały też inne osoby, związane głównie z konkurencją. Jedną z nich był Grzegorz W. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” opisywał powiązania rzeszowskich funkcjonariuszy z agencjami towarzyskimi. „Tam była jazda. Zapraszano ludzi ze świecznika. Bogatych, ustosunkowanych i takich, od których wiele zależało np. w wymiarze sprawiedliwości czy w polityce. Tam się rozsypywali po alkoholu i innych używkach. Wszystkie ich wyczyny były nagrywane. To, że do agencji braci R. policja nie weszła, to nie tylko efekt ochrony ze strony niektórych policjantów, ale też obawy o swój wizerunek ważnych ludzi. Nagrań może być tysiące” – mówił. W styczniu 2019 roku Grzegorz W. zginął tragicznie.

Nie żyje także Maciej G. – znany rzeszowski właściciel agencji towarzyskich. Podobnie jak W. miał on mieć bogatą wiedzę w sprawie powiązań z biznesem braci R.

CBA tuszowało skandal z politykiem PiS?

O sprawie rzeszowskich agencji towarzyskich było głośno także za sprawą rzekomych sekstaśm, na których nagrany miał zostać jeden z prominentnych polityków PiS.

Radio ZET informowało w marcu 2019 roku, że do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Miał je złożyć prawnik byłego agenta CBA Wojciecha J., który twierdzi, że w Biurze zatuszowano skandal obyczajowy z udziałem ważnego polityka PiS z Podkarpacia.

O zawiadomieniu napisał w tygodniku „NIE” w artykule „Nieletnia laska marszałkowska” polityk SLD Andrzej Rozenek, który stwierdził, że chodzi o marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak napisał, z doniesienia byłego agenta CBA wynika, że „wszedł w posiadanie nagrania wideo, na którym marszałek Kuchciński obcuje płciowo z nieletnią prostytutką pochodzenia ukraińskiego”.

RadioZET.pl/ Gazeta Wyborcza

C