Zamknij

Godło i flaga do zmiany. PiS chce nowego opracowania hymnu

09.06.2021 15:56
Godło i flaga
fot. Pawel Wisniewski/East News

Flaga i godło Polski do liftingu. Nowa ustawa o symbolach narodowych ma być gotowa do końca roku - pisze "Rzeczpospolita".

Prawo i Sprawiedliwość już od 2017 roku zapowiada retusz polskich symboli narodowych, czyli godła, flagi oraz hymnu. Według ustaleń ''Rzeczpospolitej'' nowa ustawa o symbolach państwowych, nad którą pracuje Ministerstwo Kultury, ma być gotowa w czwartym kwartale 2021 roku. 

Godło, flaga, hymn - co się zmieni? 

Polskie godło według ekspertów specjalizujących się w symbolice państwowej nie spełnia wymogów heraldyki. – Efekt jest taki, że wiele urzędów używa własnych wersji herbu. Tak być nie powinno – mówi w rozmowie z ''Rz'' Filip Tofil ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Z herbu najprawdopodobniej znikną półcienie. Pojawią się prześwity i wyraźne kontury dostosowane do wymogów współczesnej grafiki. Orzeł miałby mieć ozłocone całe nogi. 

Flaga Polski ma zyskać nowy odcień czerwieni. Obecnie liczbowe współrzędne bieli i czerwieni w przestrzeni barw (system CIELUV), które są elementem załącznika do ustawy, powstały jeszcze w PRL-u i są nieużywane przez współczesnych grafików. Z informacji ''Rzeczpospolitej'' wynika, że czerwień ma stać się oficjalnie karmazynem. ''To kontrowersyjny wybór, bo wielu specjalistów opowiada się za cynobrem'' - czytamy. Przywrócona ma zostać Chorągiew Rzeczypospolitej, czyli flaga przysługująca prezydentowi RP. 

PiS chce również zmian w hymnie Polski. Mazurek Dąbrowskiego zyska oficjalne partytury na składy orkiestrowe. Obecnie w ustawie są tylko opracowania na głos i fortepian.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita