Zamknij

Wzywał "weto albo śmierć!". Internet śmieje się z posła PiS

09.12.2020 20:19

Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy przekonywał, że "polską suwerennością się nie handluje", a "weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem". "Weto albo śmierć!" - wzywał na jednej z konferencji prasowych. Jak się jednak okazuje weta nie będzie, bo Polska i Węgry zgodziły się na wstępne porozumienia ws. unijnego budżetu zaproponowanego przez Niemcy.

Janusz Kowalski
fot. Tomasz Jastrzebowski /REPORTER

Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy był jednym z najgorliwszych zwolenników weta Polski wobec projektu nowego unijnego budżetu. "Polskie weto jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności" - napisał w środę na Twitterze Kowalski.

Na jednej z konferencji prasowych Kowalski wzywał: "weto albo śmierć!". "Weto oznacza utrzymanie statusu Polski, jako państwa podmiotowego, który nie zgadza się na to, aby przy zielonym stoliku ktokolwiek na zewnątrz rozmawiał i negocjował o polskiej suwerenności" - ocenił.

Janusz Kowalski: "Weto albo śmierć!" Internet śmieje się z posła PiS

Kowalski przekonywał, że "art. 15 Traktatu o UE w ust. 1 stanowi, że +Rada Europejska nie pełni funkcji prawodawczej+". "Jeżeli zostanie utrzymany niemiecki mechanizm uznaniowości w rozporządzeniu Rady UE - to będzie obowiązujące +bezprawne+ prawo, a nie deklaracje polityczne. Polskie VETO!" - napisał Kowalski na Twitterze.

Jednak według najnowszych informacji weta nie będzie, bo Polska i Węgry zawarły wstępne porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Jak informował Reuters, Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję budżetu UE zaproponowaną przez prezydencję niemiecką. Według informacji agencji, teraz oczekiwana jest zgoda państw, które szczególnie sceptycznie podchodziły do polsko-węgierskiego weta.

Andrzej Duda podkreślił , że "jest w tej chwili zarysowane już wstępne porozumienie". "Praca nad nim trwa, to porozumienie jest efektem bardzo wytężonych wysiłków strony polskiej, węgierskiej, ale też i prezydencji niemieckiej" - zauważył. Wskazał, że trwają nadal nad nim dyskusje.

Zobacz także

Po informacji o wstępnych porozumieniach ws. unijnego budżetu, w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo memów nawiązujących do apelu Janusza Kowalskiego.

RadioZET.pl