Zamknij

Sondaż IBRiS dla Radio ZET: przywileje dla Kościoła powinny zniknąć

07.06.2022 07:46
Kościół i państwo. Sondaż dla Radia ZET
fot. Karol Porwich/East News (ilustracyjne)

Aż 70 proc. ankietowanych uważa, że przywileje podatkowe dla Kościoła powinny zostać zlikwidowane - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Jedynie 23 proc. twierdzi, że trzeba je zostawić. 

W Polsce po 1989 roku toczy się dyskusja o tym, jak zorganizować stosunki Kościoła katolickiego i państwa. Ankietowani przez pracownię IBRiS dla Radia ZET odpowiadali, które z elementów tego zagadnienia należy zlikwidować, a które pozostawić. 50 proc. przepytanych uważa, że w szkołach powinno zostać nauczanie religii, 44 proc. chciałoby jej usunięcia z placówek dydaktycznych.

Grupę niezdecydowanych stanowi zaledwie 6 proc. ankietowanych. Większość (54 proc.) chciałaby też pozostawienia symboli religijnych w miejscach publicznych, takich jak Sejm, urzędy czy szkoły. 41 proc. chce ich usunięcia, a 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Kościół i państwo. Sondaż IBRiS dla Radio ZET

Z sondażu IBRiS dla Radia ZET wynika też, że 50 proc. ankietowanych uważa, iż należy zlikwidować uczestnictwo księży w uroczystościach państwowych. 42 proc. jest za pozostawieniem obecnej sytuacji. 8 proc. wskazało odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

66 proc. przepytanych przez IBRiS chce też, żeby państwo przestało finansować Kościół. Zaledwie 26 proc. jest zdania, że trzeba go wspierać finansowo. 8 proc. udzieliło odpowiedzi: nie wiem/trudno powiedzieć.

RadioZET.pl/PTD

C