Zamknij

Problemy "Gazety Polskiej Codziennie". Dziennik nie płaci swoim pracownikom

Redakcja
21.09.2018 23:33
Problemy finansowe "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasza Sakiewicza
fot. Jacek Dominski/REPORTER/East News

Problemy finansowe, wzajemne oskarżenia i ciągłe zmiany kadrowe. Według portalu Gazeta.pl tak wygląda kryzys w "Gazecie Polskiej Codziennie", której wydawcą jest kuzyn prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Redaktor naczelny tytuły Tomasz Sakiewicz w mailach do członków redakcji wspomina o interwencji partii rządzącej w celu poprawienia finansów tytułu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek portal ujawnił treść maili, którymi wymieniają się dziennikarze oraz redaktorzy "GPC". W jednym z nich Sakiewicz miał napisać: "kryzys na rynku prasy uderzył w nas pełną siłą". 

Dodał, że kolportujący gazetę "Ruch" w ogóle nie płaci redakcji za sprzedaż numerów gazety. Sakiewicz wspominał, że namawiał rząd PiS do "sanacji Ruchu". Szef dziennika nie ukrywa, że gazeta jest w kryzysie finansowym.

Zobacz także

"Bardzo wiele zależy od decyzji rządu, który umywał ręce w sprawie kryzysu na rynku prasy. Przyjęcie mojego planu (sanacji Ruchu - red.), choć już jest bardzo późno, da szansę na wyrwanie nas z pułapki kurczącego się rynku. Nie wiem, czy są tam siły zdolne do działania i zrozumienia powagi problemu. Ostrzegałem ich od wielu miesięcy. Wszyscy sądzili, że przesadzam. Szczerze żałuje, że miałem rację" - podkreślił Sakiewicz w wiadomości dla swojej redakcji.

Problemy w redakcji w komunikacji wewnętrznej miał opisywać m.in. Piotr Chmielarz, szef działu gospodarczego "GPC".

"Kolejne zapowiedzi, że za chwilę będzie lepiej, nie wywołują dreszczy podniecenia. Przez chwilę było ciekawie, gdy dwa tygodnie temu przedstawicielka "góry" wpadła do newsroomu, nabrała powietrza i radośnie oznajmiła: "Nie mam dla Was pieniędzy". Jakby to była jakaś nowość" - wskazywał.

Według informacji portalu Gazeta.pl dziennikarze "GPC" od trzech miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia. Natomiast autorzy zewnętrzni od pół roku. Zespół redakcyjny nie kryje zdziwienia dlatego, że po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych i prezydenckich w 2015 roku w dzienniku często reklamują się spółki Skarbu Państwa.

Zobacz także

Co najmniej kilka osób pożegnało się już z pracą z dziennikiem Sakiewicza. "Nasi rozmówcy zapewniają, że wszystko są to osoby bardzo ideowe i zaangażowane, ale gdy mają zacząć przymierać głodem, to mówią, że to koniec" - relacjonuje Gazeta.pl.

"Gazeta Polska Codziennie" ukazuje się od 9 września 2011 roku. Jej wydawcą jest spółka Forum S.A., której szefem jest Grzegorz Tomaszewski - prywatnie kuzyn prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest Ryszard Czarnecki - eurodeputwowany PiS.

Według danych Związek Kontroli Dystrybucji Prasy w lipcu tego roku średnia sprzedaż ogółem „GPC” wynosiła 14,7 tys. egzemplarzy. W porównaniu z rokiem ubiegłym to spadek o ponad 20 proc.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/wirtualnemedia.pl/PTD