Zamknij

Protest pracowników sądów. Setki rozpraw spadło z wokand

Redakcja
13.12.2018 12:53
Protest pracowników sądów. W całej Polsce są na zwolnieniach lekarskich
fot. Piotr Molecki/East News

Od poniedziałku pracownicy sądów w całej Polsce masowo idą na zwolnienia lekarskie. Z tego powodu z wokand spadło kilkaset rozpraw. Taką formą protestu pracownicy wymiaru sprawiedliwości chcą wywalczyć od rządu podwyżki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Od poniedziałku trwa protest pracowników sądów polegający m.in. na korzystaniu przez nich ze zwolnień lekarskich, domagając się wyższych wynagrodzeń.

Przewodnicząca Krajowej Rady Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP Iwona Nałęcz-Idzikowska poinformowała we wtorek, że w ubiegłym tygodniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zostało wysłane pismo z prośbą o ustalenie terminu spotkania i rozmów z przedstawicielami pracowników sądów.

Jak dodała, pismo to pozostało bez odpowiedzi, dlatego we wtorek w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego i w sekretariacie ministra Ziobry złożone zostały kolejne pisma w tej sprawie.

Pracownicy sądów domagają się w nich wyznaczenia do 15 grudnia terminu rozmów ze związkami. W razie braku reakcji ze strony resortu zapowiadają akcję protestacyjną.

Zobacz także

Resort sprawiedliwości: płace są niskie

Posłanka Joanna Frydrych (PO-KO) podczas pytań w sprawach bieżących w Sejmie mówiła, że w związku z protestami w sądach odwoływane są tysiące rozpraw; dodała, że „paraliż nastąpił już w wielu apelacjach”. Zapytała wiceministra sprawiedliwości, czy dostrzega on skalę zjawiska protestów w sądach oraz, czy planowany jest wzrost wynagrodzeń dla pracowników sądów.

Michał Wójcik – wiceminister sprawiedliwości – odparł, że codziennie rozmawia z dyrektorami sądów apelacyjnych na temat odwołanych wokand.

Powołując się na dane ze środy, wymienił, że w przypadku apelacji białostockiej z 1814 spraw spadło 90, w przypadku apelacji łódzkiej na 4767 spraw spadło 1036, w przypadku apelacji szczecińskiej na 1629 spraw 194 spadły.

Jak mówił, w apelacji rzeszowskiej na 921 spraw 192 spadły, w apelacji krakowskiej na 2719 spraw spadło 410, w apelacji katowickiej na 3239 spraw spadło 52, a w przypadku apelacji warszawskiej na 1595 spraw spadło 132.

– O jakich tysiącach państwo mówicie? Nie ma paraliżu wymiaru sprawiedliwości – oświadczył Wójcik.

Dodał, że w budżecie na przyszły rok jest zapisany wzrost wskaźnika wynagrodzeń o 5 proc.

– Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2015 r. za państwa (PO-PSL – przyp. red.) – 3698 zł brutto; to jest razem z dodatkami, razem z nagrodami. Jeżeli chodzi o 2017 r., koniec roku, bo jeszcze nie mamy danych aktualnych – 4281 zł, czyli podniesione o 15,77 proc. 15 proc. od czasów, kiedy skończyliście swoje rządy nieudolne – powiedział Wójcik.

Przyznał, że płace w wymiarze sprawiedliwości są za niskie, ale jak zaznaczył, „nie da się w ciągu trzech lat nadrobić zaniedbań z ośmiu lat”.

Zobacz także

Szansa na rozmowy z rządzącymi

Zaapelował również do pracowników sądów, którzy przebywają na zwolnieniach chorobowych, aby zakończyli tę formę protestu.

– W poniedziałek odbędzie się posiedzenie specjalnego zespołu, który zajmuje się zupełnie nowymi zasadami wynagradzania pracowników wymiaru sprawiedliwości – poinformował Wójcik. Jak zastrzegł, zespół pracuje już od kilku miesięcy.

Posłanka Joanna Augustynowska (PO-KO) dopytywała Wójcika, czy resort sprawiedliwości zlecił zatrudnianie na umowy zlecenie na zastępstwo w sądach, gdzie trwają protesty.

– Tak, ponieważ wymiar sprawiedliwości to jest ten obszar, do którego ludzie przychodzą po sprawiedliwość w różnych bardzo trudnych sytuacjach, czasami dramatycznych, i sądy muszą funkcjonować – odpowiedział.

Na pytanie Augustynowskiej, jak Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza rozmawiać ze strajkującymi pracownikami, wiceminister odpowiedział, że resort prowadzi dialog ze związkowcami i spotyka się z nimi. „Najbliższe spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Ono było zaplanowane już wiele tygodni temu” – powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD