Zamknij

Horror pieszych. 90 proc. kierowców na przejściach dla pieszych jeździ ZA SZYBKO

08.07.2019 15:51
Horror pieszych. 90 proc. kierowców na przejściach dla pieszych jeździ ZA SZYBKO
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Aż 90 procent kierowców przekracza prędkość tuż przed przejściami dla pieszych – dowodzi najnowszy raport Ministerstwa Infrastruktury. Piesi coraz częściej giną przy „pasach”. Raport dowodzi też, że mitem jest pieszy wchodzący na „zebrę” w słuchawkach lub z „głową w telefonie”.

Wypadki na przejściach dla pieszych zdarzają się coraz częściej, i to mimo spadku liczby ofiar przechodniów (niezależnie od miejsca przebywania w pasie drogowym). To oznacza, że w kwestii bezpieczeństwa polscy kierowcy mają wciąż sporo do zrobienia.

Analizy przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego w czterech województwach – w miastach i małych miejscowościach oraz na pozamiejskich odcinkach dróg z limitem prędkości 70 km/h. Dodatkowo przeprowadzono 800 ankiet z kierowcami i pieszymi.

W ubiegłym roku w wypadkach na „zebrach”, za które odpowiadają głównie kierowcy, zginęło 271 osób (w sumie we wszystkich wypadkach drogowych zginęło 803 pieszych)

portal Brd24.pl

Niebezpieczeństwo na pasach potwierdził Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej komendy miejskiej. W rozmowie z Radiem ZET powiedział, że w stolicy Dolnego Śląska do wypadków na „pasach” dochodzi nawet kilka razy razy dziennie.

Zrzut-ekranu-2019-07-7-o-22.05.59
fot. Brd24.pl

Raport ministerstwa obalił też mit o roztargnionych pieszych, przechodzących przez pasy z głową w smartfonie. Nieuwagę z tego powodu wykazuje jedynie 5 proc. pieszych, a więc jeden na 20 pytanych. Jeden na sto pisał wiadomość z przejścia dla pieszych. 

RadioZET.pl

C