Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wolontariusze WOŚP kwestowali przed kościołem. To nie spodobało się... proboszczowi

14.01.2018 15:50
xxx wiadomosci

Nieprzyjemny incydent w trakcie Finału WOŚP 2018 w Tychach. Proboszcz parafii św. Rodziny przy pomocy ministrantów próbował przegonić kwestujących wolontariuszy.

Wolontariusze WOŚP kwestowali przed kościołem. To nie spodobało się... proboszczowi fot. PAP
Zagłosuj

Czy popierasz działanie WOŚP?

Jak relacjonuje na łamach ''Dziennika Zachodniego'' Mariusz Gabrek, szef sztabu WOŚP w Tychach, ksiądz poprzez ministrantów zażądał, aby kwestujący dla WOŚP wolontariusze usunęli się z terenu kościoła. 

- Nasi wolontariusze nie byli jednak na terenie kościoła, a za płotem odgradzającym teren parafii - mówi w rozmowie z ''DZ'' Gabrek.

Graj z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i Licytuj Dzień w Radiu ZET

Beata Widenka to jedna z wolontariuszek, którą wraz z innymi wyproszono sprzed kościoła. Jak mówi, ani ona, ani pozostali kwestujący, nie znajdowali się na terenie parafii, tylko na chodniku. - A on znajduje się na terenie miasta. Podeszli do nas, podejrzewam, ministranci, bo nie byli ubrani w szaty liturgiczne, ale to na pewno były osoby związane z tym kościołem. Podeszli i kazali nam opuścić teren należący rzekomo do kościoła - relacjonuje.

W tym roku Fundacja zbiera pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, czy specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W sumie, w ciągu 25 lat Fundacja zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/DG 

Oceń