Zamknij

Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem będzie przestępstwem. "Kara grzywny albo ograniczenie wolności”

Redakcja
12.02.2019 18:01
 Utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem będzie przestępstwem. "Kara grzywny albo ograniczenie wolności”
fot. A3pfamily/shutterstock

Przetrzymywanie dziecka przez jednego z rodziców lub utrudnianie kontaktów będzie przestępstwem – dowiedziało się we wtorek Radio ZET. Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, "w nowych rozwiązaniach będzie to penalizowane”. Przepisy mają zapobiec problemowi porwań rodzicielskich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Osoby, które nie realizują wytycznych sądu, dotyczących kontaktów drugiego rodzica z dzieckiem będą ponosić odpowiedzialność karną. Jak dowiedziało się Radio ZET, może im za to grozić kara grzywny a nawet ograniczenie wolności. Zmiany zamierza wprowadzić Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz także

Nowe przepisy mają uregulować nie tylko system kar, ale również możliwość ścigania rodzica, który ukrywa się z dzieckiem. Jeżeli osoba pokrzywdzona złoży zawiadomienie o takim fakcie, będzie również możliwość zatrzymania ludzi związanych ze sprawą, np.  biorących czynny udział w utrudnianiu kontaktów z dziećmi.

"A więc kara grzywna albo ograniczenie wolności”

- Jeżeli dzisiaj ktoś naruszy te zasady, praktycznie rzecz biorąc, nie ponosi odpowiedzialności. W nowych rozwiązaniach będzie ponosił, będzie to penalizowane. A więc kara grzywna albo ograniczenie wolności – sprecyzował w rozmowie z Radiem ZET wiceminister sprawiedliwości, Michał Wójcik.

Zobacz także

Doprecyzowane mają być także przepisy kodeksu rodzinnego. Znajdzie się między innymi zapis o tym, że jeśli jedna z osób nie respektuje orzeczeń sądu lub warunków wynikających z zawartej ugody, wówczas będzie można ustanowić nadzór kuratora lub ograniczenie kontaktów z dzieckiem.

Zobacz także

Obecnie może to orzec tylko w przypadku zagrożenia dobra dziecka, co jest przepisem ogólnym i rzadko stosowanym.

 

RadioZET/JZ