Zamknij

W.Kurtyka: Mackiewicz w środowisku był obiektem szyderstwa i kpin

Redakcja
31.01.2018 22:56
W.Kurtyka: Mackiewicz w środowisku był obiektem szyderstwa i kpin
fot. Facebook

Mackiewicz był obiektem szyderstwa i kpiny w środowisku wspinaczy. Natomiast ja go postrzegałem jako pokrewną duszę — mówił na spotkaniu w Centrum Premier w Warszawie jeden z najwybitniejszych wspinaczy w historii Wojciech Kurtyka.

Tomek Mackiewicz zapewne byłby pod wrażeniem, w jakich słowach wypowiada się o nim Wojciech Kurtyka. Jeden z najlepszych wspinaczy w historii tego sportu, opowiedział o tym, jak środowisko taterników, alpinistów i himalaistów traktowało Tomasza Mackiewicza. — Śmiano się z jego niskobudżetowych wypraw. On postępował niestandardowo. To, co robił w himalaizmie, jest czymś niebywałym. Zdumiewa, że to pierwsze wejście w zimie w stylu alpejskim było dokonane przez człowieka, który nie przeszedł szkoleń, posługiwał się linami rolniczymi, wspinał się bez większych zabezpieczeń — mówił wspinacz na spotkaniu 30 stycznia w Warszawie.

„Utrata jednego spośród nas”

Kurtyka z szacunkiem wypowiedział się o zimowym wyczynie Mackiewicza i Ravol. — To, co spotkało Tomka, wynikało z niepohamowanego dążenia do osiągnięcia własnego celu i kresu. Bardzo żałuję, ale niestety osobiście go nie poznałem. Śledziłem jego losy i ta śmierć jest dla mnie niesłychanie osobistą stratą. Przeżywałem to trzy dni. To utrata jednego spośród nas, jednego z najbardziej wolnych i niezależnych ludzi — mówił 71-latek.

„Ta śmierć jest dla mnie niesłychanie osobistą stratą”

Wojciech Kurtyka jest żywą legendą sportów wspinaczkowych. To twórca najpopularniejszej w Polsce skali trudności dróg skalnych nazywanej skalą Kurtyki lub „skalą krakowską”. Ma na swoim koncie liczne pierwsze przejścia letnie i zimowe w Tatrach, Alpach i Norwegii. Jednym z największych jego osiągnięć w alpinizmie jest trzynastodniowe pierwsze przejście zimowe północnej ściany Trollveggenu w Norwegii (w 1974 r.). Od 1972 wspinał się w Hindukuszu, Karakorum i Himalajach. Jest jednym z pionierów stylu alpejskiego w himalaizmie polskim i światowym — zakładającego wysokogórskie przejście o charakterze sportowym, podejmowane jako pojedyncza, ciągła próba bez zakładania obozów i lin poręczowych.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Wikipedia.pl/strz