Zamknij

Znaleziono prawie 200 martwych ptaków. Mogły zostać otrute

Redakcja
05.10.2018 11:16
Ptaki
fot. Facebook/Animal Rescue

Już niemal 200 martwych – być może otrutych – ptaków znaleziono na warszawskim Mokotowie. Policja w piątek rano przyjęła kolejne zgłoszenia od mieszkańców ul. Jadźwingów i Bartłomieja. Policjanci zabezpieczają miejsce i apelują o ostrożność do właścicieli zwierząt domowych.

Jak poinformował asp. sztab. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy w piątek, około godz. 9.30 policjanci zostali zaalarmowani o kolejnych martwych ptakach. Tym razem zgłoszenia pochodziły z okolic ul. Jadźwingów i Bartłomieja.

– Zlokalizowano tam około 70 martwych ptaków z gatunku kawka. Na miejscu pracują policjanci i strażnicy miejscy. Teren jest rozległy, zabezpieczamy go – powiedział Koniuszy. – Martwe ptaki są zbierane, o sytuacji został powiadomiony inspektor do spraw zwierząt – dodał policjant.

Wcześniej Koniuszy powiedział, że w czwartek, około godz. 21.30 mieszkanka osiedla przy ul. Śniardwy „informowała, że między blokami leży mnóstwo martwych ptaków, które spadają z drzew”. W obawie, że ktoś mógł rozsypać trutkę, a w pobliżu znajdują się place zabaw i przebywają dzieci, miejsce zostało zabezpieczone. Na miejscu znaleziono około 130 martwych ptaków i 20 żywych, które trafiły do azylu dla ptaków w stołecznym ogrodzie zoologicznym.

– Została podjęta decyzja o zabezpieczeniu pięciu sztuk martwych ptaków do sekcji zwłok, którą jeszcze w piątek przeprowadzą specjaliści. Zostaną pobrane także wycinki tkanek do badań toksykologicznych – poinformował Dawid Fabjański z fundacji Animal Rescue, która wspierała akcję.

Przebadane zostaną także zabezpieczone na miejscu resztki żywności, pojemniki na wodę oraz znalezione w śmietniku opakowania po środkach na insekty. Jak powiedział Koniuszy, w „zależności od wyników ekspertyzy laboratoryjnej będą podejmowane dalsze czynności”.

90 martywch słoni pozbawionych kłów. Podejrzenia padają na kłusowników

Ponieważ nie można wykluczyć, że w okolicy ktoś mógł rozsypać truciznę, która przyczyniła się do śmierci ptaków, policja apeluje o ostrożność. – Prosimy osoby wychodzące ze zwierzętami, aby omijały te miejsca – powiedział Koniuszy. Fundacja Animal Rescue wyznaczyła 500 zł nagrody dla osoby, która pomoże w ustaleniu sprawcy prawdopodobnego otrucia ptaków.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/MP