Zamknij

Wulgarnym napisem oznaczyli mieszkanie pary gejów. Radny: Jestem w szoku

08.07.2020 15:19
wulgarny napis
fot. Facebook.com/jakubidawid

Na jednym z bloków na warszawskiej Pradze-Południe ktoś zdewastował zabytkową elewację i umieścił wulgarny napis atakujący osoby LGBT. Sprawą zajmuje się policja.

Wulgarny i homofobiczny napis na jednej z kamienic na Pradze-Południe. Zdjęcie opublikowali na Facebooku Jakub i Dawid. Para na co dzień mieszka w Polsce, ale ślub musiała wziąć w Portugalii, ponieważ polskie prawo gejom na to nie zezwala. Emocjonalną odezwę znajomych pary udostępnił na swoim profilu m.in. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych oraz radny Nowoczesnej Marek Szolc.

Wandale napisali na elewacji budynku "Je**ć LGBT", a obok niego umieścili strzałki skierowane w stronę jednego z okien. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w mieszkaniu na Grochowie rzeczywiście mieszka homoseksualna para.

Zobacz także

Wulgarny napis "Je**ć LGBT" na elewacji warszawskiej kamienicy

"Dzisiaj napisali, jutro podpalą, pojutrze zabiją. Czy są jeszcze ludzie, którzy nie rozumieją do czego prowadzi takie szczucie? Ten problem nie jest gdzieś daleko. Jest tu i teraz. Na zdjęciu jest moja (nasza) kamienica, w Warszawie, w Polsce. Wczoraj tego napisu jeszcze nie było" - brzmi treść wpisu znajomych Jakuba i Dawida.

Pokrzywdzeni zachęcali do głosowania w nadchodzącej drugiej turze wyborów.

Pomyśl, jak nadchodzące wybory są ważne. Jakiej przyszłości chcesz? Może powtórki najgorszych chwil XX wieku? Dzisiaj nie potrzebujemy już wojny. Jeśli tego nie przerwiemy, pozabijamy się sami. Pamiętaj o tym głosując w niedzielę

- zaapelowali.

Zobacz także

Mieszkańcy zasłonili wulgarny wpis. "Warszawo, jesteś wspaniała"

Mieszkańcy kamienicy są wstrząśnięci tą sprawą. Swojego oburzenia nie ukrywa także Marek Szolc, radny Nowoczesnej. "Nie przypominam sobie takiego wydarzenia w Warszawie w ciągu ostatnich lat. To skrajnie niebezpieczny precedens" - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Szolc powiedział Radiu Kolor, że w niektórych oknach widzi tęczowe flagi w geście solidarności z atakowaną społecznością LGBT. "Jestem w szoku, że ci ludzie nie mogą czuć się bezpiecznie. To jest straszne, że rządowa propaganda i nienawiść siana ze strony obozu Zjednoczonej Prawicy odebrała nam wszystkim poczucie bezpieczeństwa" - mówił.

Sprawą zajmuje się policja. Lokatorzy kamienicy zastanawiają się teraz, czy skierować doniesienie do prokuratury. Na szczęście szkalujący napis udało się zasłonić.

Warszawo, jesteś WSPANIAŁA. (...) Nie damy się nienawiści

- podsumował radny na Twitterze.

Zobacz także

RadioZET.pl/"Gazeta Wyborcza"/Radio Kolor