Zamknij

Kaczyński: czy chcemy samorządów, które będą wojowały z rządem

Redakcja
02.09.2018 13:19
Wybory samorządowe. Kowencja PiS. Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Podczas konwencji samorządowej PiS w Warszawie prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński przestrzegał przed władzami lokalnymi, które "walczą z rządem". Powiedział również, że miejsce Polski jest w Europie i Unii Europejskiej. - Trzeba umieć przeprosić, naprawić, cofnąć się - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kaczyński w swoim wystąpieniu podkreślał wartość porozumienia, jaka płynie ze współpracy pomiędzy samorządami oraz tej między samorządami a rządem.

Zobacz także

- Czy chcemy takich samorządów, które będą wojowały z rządem, które będą, można powiedzieć, warczały na rząd, jak to ostatnio żeśmy słyszeli, nawet podczas bardzo ważnych uroczystości państwowych? Czy chcemy takich, które będą współpracować ku wspólnemu dobru, by podnosić jakość życia Polaków? - pytał szef PiS.

Kaczyński o Unii

Prezes PiS powiedział, że "dla Polaków ta obecność w Unii Europejskiej to najkrótsza droga do tego, by uzyskać równość, jeżeli chodzi o poziom życia, poziom zarobków, komfort życia".

- I Polacy rozumieją także, że my musimy - jako naród, jako państwo - dźwigać różne ciężary, których nasi partnerzy z Zachodu nie dźwigali, kiedy byli w tym samym miejscu, w którym dzisiaj jesteśmy. Te ciężary często nie mają wielkiego sensu, często mają sens. Ale je dźwigamy. Ale to nie oznacza, że mamy powtarzać błędy Zachodu i że mamy zarażać się tymi społecznymi chorobami, które tam panują - podkreślił.

Kaczyński zapewnił: - Polacy chcą być w Europie i chcą być w Unii Europejskiej, bo dziś Europa to Unia Europejska.

Zobacz także

Prezes PiS przeprosił

- Przed nami 21 szczególnych miesięcy, 21 miesięcy, w czasie których będziemy mieli cztery kampanie wyborcze; cztery razy obywatele pójdą do urn by głosować. By dokonać aktu, który jest istotą demokracji. To będą także miesiące oceny polityki władzy i opozycji - zauważył lider PiS.

Po tym wystąpieniu prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

- Ogromnie ważna jest uczciwość. Musimy o tym pamiętać, musimy o tym ciągle przypominać. Musimy być pokorni wtedy, kiedy popełniamy błędy, bo błędy się zdarzają. Nie ma ludzi, którzy nie popełniają błędów, tylko ci, co nic nie robią - mówił w swoim wystąpieniu Kaczyński.

Dodał, że kiedy błąd zostaje popełniony "trzeba umieć przeprosić, naprawić, cofnąć się". - Myśmy pokazali, że to potrafimy i mam nadzieję, że społeczeństwo to widzi i że to wszystko doceni - powiedział lider PiS.

Zobacz także

W niedzielnej konwencji samorządowej partii rządzącej udział wziął również premier Mateusz Morawiecki oraz kandydaci PiS na prezydentów w największych miastach m.in. Patryk Jaki i Małgorzata Wassermann.

Po konwencji specjalny kampanijny "PiS-bus" z szefem rządu na pokładzie uda się do Łowicza. Wizyta premiera rozpocznie objazd po Polsce, w trakcie którego politycy PiS będą promować swój program na wybory samorządowe.

Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października, a druga - 4 listopada.

RadioZET.pl/PAP/PTD