''Solidarność'' chce więcej. Możliwy zakaz e-handlu w niedzielę

Redakcja
25.11.2017 09:28
''Solidarność'' chce więcej. Możliwy zakaz e-handlu w niedzielę
fot. Pixabay

Dwie trzecie oczekiwań Solidarności ws. handlu w niedziele została spełniona w przyjętej ustawie – powiedział PAP przedstawiciel związku Alfred Bujara. Zapowiedział, że „S” będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.

Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele „spełnia dwie trzecie oczekiwań związku”. - Ta jedna trzecia cały czas czeka na spełnienie – dodał. Ocenił, że „można powiedzieć, że przyjęta ustawa satysfakcjonuje związek, ale nie do końca”.

Podkreślił, że „jest to początek zmian, jeśli chodzi o warunki i standardy w sektorze handlu, taki po 28 latach powrót pracowników handlu do Europy”. - Dla nas, dla pracowników handlu dzisiejszy ''czarny piątek'' jest dobrym piątkiem – dodał żartobliwie.

Zobacz także

Przypomniał, że związek oczekiwał wprowadzenia zakazu handlu w cztery niedziele już od przyszłego roku. - Nie udało się tego osiągnąć, ale mamy w ustawie zapisany kalendarz dochodzenia do wszystkich niedziel – dodał. - Jesteśmy o tyle usatysfakcjonowani, że jest ''twardy zapis w ustawie'' dochodzenia do wszystkich wolnych niedziel, bo wcześniej istniało zagrożenie, że nie będzie tego kalendarza – tłumaczył.

Braki w ustawie

Powiedział, że związek ma uwagi do dwóch kwestii, które przewidywał projekt, a które nie znalazły się w przyjętej ustawie. Wyjaśnił, że chodzi o to, że z ustawy „wyrzucone zostały centra logistyczne i dystrybucyjne”.

Bujara zapowiedział, że związek „będzie się cały czas domagał wpisania do ustawy także centrów logistycznych i dystrybucyjnych". Przypomniał, że zgodnie z zapisami obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez Solidarność praca w niedziele w tych przedsiębiorstwach byłaby dopuszczalna za zgodą pracownika i dodatkowym wynagrodzeniem.

Zwrócił uwagę, że „z ustawy został wyjęty też e-handel, z uwagi na notyfikację”. Bujara powiedział, że „tutaj rząd zagwarantował związkowi, że będzie notyfikować tę kwestię i później ustawa w tym miejscu zostanie znowelizowana”. Wyraził nadzieję, że „ustawa obejmie e-handel w ciągu najbliższego roku”.

Ustawa o ograniczeniu handlu

Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia. W 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Zobacz także

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

RadioZET.pl/PAP/DG